ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА

Нормативні документи:

Указ Президента України "Про Стратегію державної кадрової політики на 2012-2020 роки"

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА від 17 вересня 2008 р. N 842 " Про затвердження Концепції державної системи професійної орієнтації населення"

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА від 14 листопада 2012 р. № 1069 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України"

Положення про центр профорієнтаційної роботи Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів

Концепція розвитку профорієнтаційної роботи в Київській області (проект)

Організаційна структура управління розвитком профорієнтаційної роботи в Київській області

Нормативно-правова база центру профорієнтаційної роботи

Методика

Методика проведення профорієнтаційної роботи з учнями.

Методичний порадник Організація профорієнтаційної роботи по школі.

Список інтернетметодик

Педагогічна діагностика

Батькам

Випускникам

Різновікова

Для учнів середньої школи

Для учнів молодшої школи

Для дошкільнят

Література.

Матеріали психологу

Псих_готовність

Псих_профосвіти

Псих_самовизначення.

Програми варіативної складової

Людина і світ професій: Програма для 8 – 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (Рекомендовано МОН України (№1/11 - 6441 від 16. 08. 2007 р.)

Моя кар’єра: Курс за вибором для учнів 8 – 11 класів(Схвалено науково-методичною радою Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Протокол № 4 від 23.10.2012)

Побудова кар’єри: Програма для 10 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (Рекомендовано МОН України (№1/11 - 6441 від 16. 08. 2007 р.)

Програма курсу за вибором «Фінансова грамотність» для учнів 10 класів розроблена за формою, запропонованою Міністерством освіти та науки України, і спрямована на реалізацію допрофільної підготовки школярів відповідно до «Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти» (Постанова Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 №24)

Програма професійної орієнтації учнів 9-11 класів: "Професійне самовизначення" (Рекомендовано до видання Вченою радою РІПО (протокол № від 1.06.2007.)

Програма факультативного курсу: «Бізнес-центр» для учнів 10-11 класів загальноосвітніх шкіл м. Славутич

Форми роботи

Гороскоп у виборі професій

Профорієнтаційні ігри та вправи

Творчий проект «Моя професійна кар’єра» (Предмет «Технології»)

Анотований каталог сайтів, де можна ознайомитися з проектами профорієнтаційного спрямування.

Профорієнтація

ГОРОСКОП У ВИБОРІ ПРОФЕСІЇ

Що говорить гороскоп про ваші особисті професійні можливості, як добитися успіху в житті тому або іншому представнику знаку Зодіаку, в цьому вам допоможуть рекомендації професійних астрологів.

Овен: гороскоп 21 березня - 20 квітня Терези: гороскоп 24 вересня - 23 жовтня
Телець: гороскоп 21 квітня - 20 травня Скорпіон: гороскоп 24 жовтня - 21 листопада
Близнюки: гороскоп 21 травня - 20 червня Стрілець: гороскоп 22 листопада - 21 грудня
Рак: гороскоп 21 червня - 22 липня Козерог: гороскоп 22 грудня - 19 січня
Лев: гороскоп 23 липня - 22 серпня Водолій: гороскоп 20 січня - 18 лютого
Діва: гороскоп 23 серпня - 23 вересня Риби: гороскоп 19 лютого - 20 березня

Гороскоп у виборі професії: Овен

Овен - організатор і керівник, начальник і командир, чудовий воєначальник, адміністратор, державний діяч і політик. Їх зустрічаємо на флоті, в авіації, танкових і моторизованих частинах, в сухопутних і ракетних військах. Це інженери всіх типів військ і всіх рангів; під їх керівництвом знаходяться сталеливарна і збройова індустрія, машинобудування і електроніка, підземні споруди і будівництво, і інші галузі.

У цивільному житті вони виділяються як самостійні ділові люди, прекрасні підприємці, талановиті винахідники і раціоналізатори, конструктори, спортсмени-гонщики, водії і механіки, пілоти і штурмани, техніки і монтери.

Природно, всі названі професії залежать від освіти цих людей, їх духовного і інтелектуального рівня. Вони віртуозно володіють найрізноманітнішими машинами і верстатами, приладами і інструментами, різною апаратурою і зброєю.

У медицині вони майстерні, холоднокровні хірурги, прекрасні психотерапевти і спеціалісти з гіпнозу, вищі фахівці в своїй області.

У політиці вони захищають тверду і строгу владу «сильної руки» самодержавства і диктатури, але - засновану на законності і справедливості. Вони завжди встають на сторону агресивних дій, наступів і нападів, якщо це відповідає їх моральним поглядам, думкам, принципам, їх явним переконанням і світогляду. З цієї причини багато хто з них стає популярними або навіть знаменитими адвокатами, захисниками. У інтелектуальному секторі вони, в більшості своїй, працюють у області природних наук і вільних професій, люблять і обожнюють все природне, природне і самобутнє, все оригінальне і прогресивне, таємне і ще не досліджене, ще не відоме. Вони є вірними прихильниками миру мистецтва й культури - літератури і поезії, театральної і оперної сцени, кіномистецтва, балету і танцю.

Правда, тут переважають класичний стиль і жанр. Їх внутрішнє занепокоєння постійно відображається на їх роботі і заняттях, на всьому зовнішньому житті. І щоб не «переборщити», їм необхідно періодично ходити і бродити, бігати і плавати, робити невеликі і нетривалі поїздки і подорожі, а часом навіть міняти об'єкт роботи і саму роботу або місце розташування, бо їх внутрішнє занепокоєння явно відхилює все осіле й вузьке, роботу, пов'язану з одним місцем або одноманітністю дії, а конвеєр - їх загибель. Вони просто не терплять і ненавидять все одноманітне і сіре, монотонне і буденне. Це їм протипоказано. Життєвий успіх до «Овна» приходить виключно завдяки сміливості і відвазі, мужності і хоробрості, любові до ризикованих дій, їх особистій ініціативі і заповзятливості і здатності здійснювати все задумане, щоб після завершення однієї справи з ще більшим завзяттям і жадністю узятися за наступне.

Протягом життя вони набувають, а також втрачають багато друзів, з яких віддають перевагу тим, які можуть їм послужити віддушиною або у яких можуть черпнути нові знання. Інші їм швидко набридають і непомітно, самі по собі, відпадають. До своїх близьких і однодумців вони безмежно щедрі і великодушні, в скрутну хвилину завжди нададуть їм необхідну допомогу. Взагалі слід зазначити, що мати друга або подругу в особі «Овна» - справжній подарунок долі, а то і щастя, але тільки з однією умовою - зуміти його зберегти. Цікаво ще відзначити, що товариськість у них - дуже непостійної якості, тобто іноді їм потрібне спілкування і многолюддя, а деколи вони віддають перевагу лише вузькому кругу найближчих людей і друзів, або навіть самоті і відчуженню, особливо під час творчої роботи, медитації. У них хороші здібності і можливості займатися улюбленою справою, мати достатній заробіток, але вони також дуже щедрі і одночасно мають великі витрати. Їм судиться багато поїздити по білому світу, подорожувати, і це дуже добре, сприятливо озивається на їх емоційній, ментальній і духовній сферах, збагативши їжею для нових задумів, слугуючи віддушиною для неспокійної натури. Їм як повітря потрібне справді живе життя, тому у них ніколи не гасне прагнення до далечі і просторів, до самої різної водоверті і вихорів. Живуть вони тільки справжнім і майбутнім, бо минуле і прожите їх не дуже хвилює.

Жінки-«Овни», ними, як правило, в своїй більшості є дуже ділові люди, самостійні, активні, заповзятливі. Багато хто з них має чоловічі професії, і займається ними не гірше, ніж самі чоловіки. Згідно світовим статистичним даним, багато хто з них займає керівні посади, будучи прекрасними адміністраторами. Велика частина працює в медичних установах, в різних хімічних і технічних лабораторіях на посадах завідувачок, в школах і вузах, в органах преси і видавництвах, в різних секторах науково-дослідних інститутів, в спорті, а також займаються ремеслом.

Цим жінкам можна довірити важливі і складні справи і доручення, оскільки вони своїй справі віддані безмежно, як і своїм близьким. Правда, їх незалежна натура не налашована до співпраці з іншими, за винятком тих випадків, коли їм дається повна свобода дій.

Гороскоп у виборі професії: Телець

Як свідчить статистика, яскравіші індивідууми знаку Тельця, сильніші духом - знаходять своє місце в житті на керівних постах державної служби і політичної арени або в світі, де вони віддають перевагу музиці і співу, театральній і оперній сцені, кіно і естраді, або інтер’єрній і садовій архітектурі, декоративному мистецтву, художній промисловості, модельному шиттю і в'язанню. І дійсно, у них надзвичайно розвинене відчуття краси і форм, пластики і спектру фарб, тому саме серед них є прекрасні живописці, особливо пейзажисти і скульптори.

Та все ж велика частина «Тельців» бере особливо активну участь в тих галузях промисловості і народного господарства, які обслуговують людей - одягають, взувають і годують. Особливо багато їх в споживчих суспільствах і кооперативах, в торгівлі одягом і білизною, в таких секторах, як провізія, парфумерія і косметика.

Вони помітні в сільському господарстві, особливо в садівництві і квітникарстві, овочівництві і городництві. Люблять осілий спосіб життя, природу, тварин. Міські «Тельці» служать у фінансових установах і страхових компаніях, в ощадбанках. Ними переповнені готелі і ресторани, столові і кафетерії, нічні бари і клуби, кондитерські і «кулінарії», місця розваг. Велика частина «Тельців» присвячує життя різним областям фундаментальної і прикладної науки, де перевага віддається хімії, фармацевтиці, особливо харчовій хімії, потім медицині і ветеринарії, фізиці і математиці, обчислювальній техніці, архітектурі і будівництву, гірській справі і політекономії.

У спортивному світі серед них знайдемо спортсменів-важкоатлетів і боксерів, а також борців самих різних стилів і видів.

У області мистецтва головне місце займає вокальне, театральна і оперна сцена, інструментальна музика.

Велика кількість «Тельців» працює в торгівлі, де перше місце займає парфумерія і ювелірна справа, індустрія прикрас і коштовних каменів, салони мод, перукарські, масажні і косметичні салони.

Жінки-«Тельці» часто знаходять своє покликання серед фотомоделей і манекенниць, модельєрів і декораторів, кравців і кулінарів, майстрів художньої промисловості. Велике їх число трудиться, займаючись парковою і садовою архітектурою, в садівництві і квітникарстві, в теплицях і на парниках, в секторі прикладного мистецтва і внутрішньої архітектури, дивуючи навколишніх прекрасними нарисами і ескізами інтер'єрів квартир і суспільних місць, новими типами меблів і так далі.

Гороскоп у виборі професії: Близнюки

Переважають інтелектуальна праця і письмові роботи, преса, світ науки й техніки, мистецтва і культури, комерційна діяльність. «Близнюки» вважаються гарними журналістами, газетярами, репортерами, редакторами і видавцями, бібліотекарями і лекторами, працівниками і інженерами радіомовлення і телебачення, критиками і оглядачами.

Головні напрями - географія і дипломатична служба в посольствах і консульствах, в різних місіях і представництвах за рубежем, юриспруденція, психологія і педагогіка, філологія і математика, медицина - особливо терапія, психотерапія, невропатологія. У комерційному секторі «Близнюки» виступають як представники різних торгових організацій і фірм, туристичних бюро і агентств. Вони є кращими посередниками і маклерами. Багато їх зустрінемо в бюро туризму, представництвах повітряного і морського флотів, в посередницьких конторах і бюро по обміну, в готелях і ресторанах, на транспорті і на пошті, в телефонних і телеграфних вузлах.

«Близнюки» - письменники і поети, оратори, читці, декламатори, диктори і конферансьє, балетмейстери і танцюристи, живописці, графіки, скульптори.

Слід зазначити, що у «Близнюків» дуже часто перші професії, спеціальності, посади з часом можуть зазнати явних змін і часто зовсім відкидаються на користь новопридбаної, яка згодом може принести не тільки тимчасове задоволення душі, але і матеріальну забезпеченість. Близько 80 % «Близнюків» покидають батьківський будинок або рідний край і виїжджають в інші місця, в інші країни.

Найкращими для «Близнюків» виявляються вільні професії, що дозволяють не підкорятися чужій волі, якому-небудь режиму, дисципліні.

Всі професії у них повинні повністю відповідати покликанню, духовному рівню і фізичним потребам. Причому основні сфери і області їх майбутньої діяльності часто виявляються вже в ранньому дитинстві.

Нехай батьки мають це на увазі і по можливості сприяють розвитку мислення і переходу на самостійну діяльність.

Жінки-«Близнюки» в більшості своїй зайняті в торговому секторі, в редакціях газет і журналів мод, в видавництвах і книжкових магазинах, в художній промисловості, салонах мод, в балеті і хореографії. Багато хто з них працює дикторами на радіомовленні і телебаченні, на посадах секретарок і перекладачів, стенографісток, стюардес. Часто вони вибирають собі і технічні професії, де потрібна швидка кмітливість і майстерність рук, спритність, де вони не поступаються своїм колегам-чоловікам.

Гороскоп у виборі професії: Рак

У першу половину життя у них переважає сильна тенденція до поїздок і подорожей, до змін і різноманітності, в другу - пошуки мирного притулку і прихильність до свого будинку, до власного сімейного вогнища.

До 30-35-річного віку у них нічого не виходить планомірно, бо всі благі наміри і графіки їх роботи, діяльності руйнуються зворотними ударами і мінливостями долі. Всі незлічені ідеалістичні і романтичні плани як відносно професії і роботи, так і відносно життя взагалі перекреслюються долею, так що від первинних марень і мріянь юних років залишаються лише сліди спогадів, а все інше доводиться переосмислювати і перебудовувати вже на фундаменті реалістичному і практичному. З роками отримують життєвий досвід і пізнання, приходять і зміцнюються повноцінні відчуття і свідомість, людина вже сама, без сторонньої допомоги звертає з помилкового шляху, залишаючи улюблені повітряні замки, побудовані ще в молодих років, і, стаючи на тверду дорогу, входить в реальне життя.

«Раки», як правило, через свою боязкість і соромливість не люблять показуватися в суспільстві на очі, прагнучи залишатися на задньому плані, за кулісами, не дивлячись на те, що саме до них життєвий успіх може прийти лише при великій активності і готовності на зв'язки і контакти.

Стійкість соціального положення у них залежить від того, наскільки вони зуміють уникнути своїх нещасних ходів туди-сюди, вперед-назад, вгору-вниз або два кроки вперед - один назад і менше ховатися під своїм панциром. Ці обставини головним чином заважають їм здійснити свої ідеї і досягти мети.

У їх долі постійно можна помітити чергування періодів розгону з періодами застою. Але найцікавіше те, що після чергового застою все може починатися на абсолютно новій основі, іншій платформі і навіть в іншому напрямі.

Будь-який успіх в житті «Раків» приходить в основному з двох причин:

якщо він зуміє діяти абсолютно самостійно, незалежно від кого-небудь або чого-небудь, не підкоряючись наказам ззовні, із сторони;

«піднімаючи на диби» власне честолюбство, завзятість і наполегливість, витримку і витривалість.

Дух і душа, вдача і характер, відчуття і чуття у «Раків» повинні обов'язково гармонувати з їх професією, роботою, посадою. Тільки такий симбіоз може принести їм щастя і успіх на роботі і в житті. Інакше будуть знову нові пошуки, нові перетворення, зміни і чергування, новий період застою або занепокоєння. Все це разом узяте, як і пристрасне бажання мати особисту свободу і незалежність, самостійність і безрежимний час і не бути ні з ким і ні з чим зв'язаним, направляє їх на вибір вільних професій. Згідно статистичних даних, «Раки» мають наступні улюблені напрями: мир мистецтва і культури, де перші місця займають музика і література, живопис і сцена, потім – світ науки, де переважає все пов'язане з античністю - історія древностей і археологія, дослідження історичних подій, архівів і архітектурних пам'ятників. Річ у тому, що істинних «Раків» завжди притягатимуть старовина і все що давно пройшло.

Серед «Раків» є багато акторів і художників, живописців і скульпторів, музикантів-виконавців і композиторів, письменників-новелістів, авторів пригодницьких романів, літературознавців, музикознавців, мистецтвознавців, вчених, археологів, істориків, географів, мандрівників і цілий ряд державних діячів і політиків.

Багато «Раків» працюють в комерційному секторі, пов'язаному з експортом, і в місцях з швидким товарообігом, в портах і на судноверфях, на рибних промислах, в готелях, на млинах. Вони захоплюються водним спортом - плаванням, стрибками у воду, синхронним плаванням, веслуванням.

Після закінчення періоду «бурі і натиску» вони починають підшукувати спокійніше прикриття де-небудь в органах влади, держустановах і відомствах, в учбових і музичних закладах або повністю віддаються художнім і творчим ремеслам.

Вони також прекрасні учені, письменниці, поетеси, актриси, музикантки, вчительки. Як правило, їм завжди і постійно потрібен якийсь стимул для своїх дій - похвала, схвалення, заохочення. Активність, яку створює честолюбство, у цих жінок часто пригнічується їх же флегматичністю. А їх помітна нерішучість заважає і в шкільні роки, і пізніше. Ці негативні риси вдачі з малих років примушують їх шукати допомогу і захист із сторони - у сильних людей, до яких вони примикають, біля яких можна відпочити і набратися сил для нової боротьби з їх фатальною ритмікою.

Жінки-«Раки» більш спокійні, ніж чоловіки. Їх життя більш пов'язане з суспільною роботою, з іноземцями. Кращими помічниками в житті їм є багата фантазія і жива, яскрава уява, душа, переповнена мареннями і мріяннями, романтизм і сентиментальність.

Основні професії жінок-«Раків»: дитячі лікарі і медсестри, виховательки, гувернантки, лаборантки, робітниці різних соціальних установ, готелів, сектора живлення, редакцій і видавництв, бюро туризму, представництв авіакомпаній і пароплавств.

Гороскоп у виборі професії: Лев

За статистичними даними, найкращими професіями дня «Левів» є ті, де вони можуть проявити свій організаторський і адміністративний талант, уміння розпоряджатися, керувати, командувати, завідувати. Своїми життєвими і трудовими успіхами вони зобов'язані потенційній волі і енергії, талантам і здібностям, умінню створювати певні передумови для здійснення і реалізації своїх задумів, а також дуже експансивним діям і прагненням розширити свої можливості для показу власної особи в навколишньому світі.

Вони дуже упевнено завойовують авторитет у області своєї професії і спеціальності, стаючи не тільки справжніми майстрами і знавцями своєї справи, але також підіймаючись по соціальних сходинках і накопичуючи матеріальні цінності. На них звертає увагу навколишній світ, їх дії признаються і схвалюються. Для досягнення справжнього успіху в житті і на службі від них потрібне самовладання, чого найчастіше у них не вистачає, а також більше внутрішньої культури і витримки, щоб довести свої справи до повного завершення. Саме підвищене відчуття власної гідності найчастіше приводить до прагнення до «показухи» або до голої зацікавленості в чисто матеріальних цінностях. І ще - любов до зовнішнього блиску і надто явний прояв своєї переваги над іншими найчастіше приводять до зіткнення, конфронтації з навколишнім середовищем - з начальством, товаришами по службі і колегами, з підлеглими, нерідко викликаючи навіть справжню кризу на роботі. І в той же самий час своїм соціальним підйомом вони зобов'язані саме зв'язкам і контактам з високопоставленими особами.

Щоб уникнути неприємностей «Леви» в свої відчуття і поведінку повинні вносити певні корективи, мужньо приборкуючи негативні риси вдачі, категорично відмовляючись від всіх видів гордовитості, зарозумілості, самовихваляння. Авторитет на службі, репутацію і престиж в суспільстві «Леви» завойовують в основному завдяки прекрасним знанням, досвіду і умінню владарювати над іншими, одночасно не відмовляючи нікому в своїй щирості, в доброзичливості. Таке відношення до людей допомагає розширити духовний рівень і межі соціального положення і матеріальних благ. «Леви», що оволоділи такою сильною духовною субстанцією, вже вселяють природну пошану і авторитет, створюючи навколо себе певний ореол слави і маючи цілу свиту прихильників, що захоплюються, стаючи ідолами для інших, особливо в тих випадках, коли ця слава завойована на театральній, оперній сцені, на естраді або спортивній арені.

«Леви» можуть стати розпорядниками і керівниками крупного індустріального комплексу, членами директорської ради концерну, тресту, директорами заводів, фабрик, універмагів, головлікарями лікарень і завідуючими якими-небудь бюро, конторами, а в політиці - партійними лідерами, босами і так далі. У промисловості перше місце займають текстильна індустрія, ткацькі фабрики, фабрики готового одягу, прикрас і коштовностей, ювелірний сектор, заводи і галузі художньої промисловості. Не менш важливим місцем є служба в державному апараті і органах влади, в міністерствах і відомствах, в судовому апараті і фінансових органах.

У всіх «Левів» сильна тенденція до розкоші, до веселого і легкого способу життя, повного задоволень і розваг.

Жінки-«Леви» уміють чудово проводити презентацію; вони володіють здібностями до керівництва підлеглими. У їх руках знаходяться і процвітають салони мод; у їх сфері інтересів різні види виробництва і збуту, текстильна індустрія, особливо шовкова, товари люкс і прикраси, декоративне мистецтво і архітектура інтер'єру, меблева промисловість, сектор парфумерії, масажні і косметичні салони, перукарні.

Немало «Левів» можна зустріти на театральних і оперних сценах, на естраді, кіноекранах, у області музики, балету, хореографії, культового і народного танцю, в різних галузях художньої промисловості, а в науці - це медицина, хімія, стоматологія, педіатрія і рентгенологія. Крім всього цього, «Леви» славляться і як чудові домогосподарки.

Гороскоп у виборі професії: Діва

Головна зброя в боротьбі за здійснення своїх ідей і досягнення життєвої мети для «Дів» - це здоровий, холодний, тверезий глузд і практицизм, цілеспрямованість і ощадливість. А їх найкращими помічниками є реалізм і обачність, систематика і планування, логіка і критика, працьовитість і працездатність, легке засвоєння будь-якої необхідної інформації.

Все у них засновано на аналізі непорушних фактів і сильного, незаперечного аргументування, на досвіді минулих етапів. Серед «Дів» хоча і можна зустріти ідеалістів і високодуховного рівня людей, але все таки в більшості своїй вони є матеріалістами чистісінької води.

Часто нагородою їх трудовому і життєвому розмаху є скептицизм і пристрасть всіх критикувати як з приводу, так і без, просто так, через свою антипатію до якоїсь людини або справи. Також їм сильно заважає надмірна дріб'язковість і нерішучість.

Серед них не знайдеться жодного дрібного спекулянта або завзятого гравця. Азарт і ризик ними категорично відкидаються. Та зате вони найгостріші і влучніші критики, найдокучливіші буквоїди.

Їх життєва установка і суспільна позиція ніколи не підуть наперекір громадській думці, а класифікуватимуться, розподілятимуться і включатимуться до складу існуючих законів і правил, інструкцій і розпоряджень.

Шлях до життєвого успіху і соціального підйому у «Дів» ніколи не буває крутий; графік успіху підіймається поволі, але завжди - упевнено, і часто на ньому видно етапи, що явно виділяються. Своєму життєвому успіху всі «Діви» зобов'язані тільки самим собі і своїй працьовитості. У них не буває випадкового, раптового і несподіваного щастя, все приходить планомірно, завдяки незвичайній здатності в господарському секторі уловити щонайменші можливості для особистого збагачення, що виключають кризи фінансового або матеріального характеру. А якщо таке і трапляється, то винятково через наслідки бід стихійного характеру - пожежі, повені, землетруси, або в результаті заколоту, перевороту, революції, війни.

На службі і на роботі вони прагнуть проявляти велику дипломатичність, пристосовуватися до сталої обстановки і положення, до даного часу, місця. Положення як підлеглий приносить дещо більше користі і вигоди, ніж вільні і самостійні професії. Найбільшу користь і вигоду їм приносять державна служба і світ науки, всі рахункові роботи і комерційна діяльність, служба в міністерствах і відомствах, в органах влади і держбезпеки, в науково-дослідних інститутах і учбових закладах, особливо як науковий співробітник і педагог.

У науці «Діви» найчастіше зустрічаються в таких дисциплінах, як математика, фізика, хімія, природознавство, медицина, фармацевтика, філософія, релігія, психологія, соціологія, філологія і історія, астрономія і астрологія. Є серед них яскраві представники світу мистецтва, літератури, музики, співу, живопису, скульптури.

Та все ж в більшості своїй «Діви» зайняті в торговому секторі, в бухгалтеріях і секретаріатах, у відділах кореспонденції і іноземних мов, в різних реєстратурах, держінспекціях, в редакціях і видавництвах, у відділах коректури і друкарнях, в бібліотеках і книжкових магазинах, в банках і ощадбанках. Вони є найталановитішими критиками в будь-якій сфері і області - в літературі, музиці і інше. Відомства постачання і весь фінансовий сектор окупований «Дівами» до межі. Інтелектуально розвинені «Діви» вважаються найкращими працівниками серед всього педагогічного складу. Вони - найкращі вчителі в початкових і середніх школах, в ліцеях, гімназіях, викладачі у вузах. Нескінченну кількість «Дів» знайдемо у всіх відомствах народної і вищої освіти, в міністерствах освіти. Також серед них знаходимо представників духівництва самих різних конфесій.

Багато праці «Діви» вклали в точні науки і природознавство, в стародавні і східні мови, в такі дисципліни, як гігієна і засоби живлення, в ботаніку і бактеріологію, в область психології і прикладних наук по пізнанню і вивченню людини, в естетику і психоаналіз, характерологію, графологію, астрологію. Серед «Дів» багато медиків і цілителів, гомеопатів, представників новітніх медичних шкіл, навчань і напрямів. «Діви» працюють в різних лабораторіях і на санітарній службі, як годинні майстри і майстри точної механіки.

«Діви» мають явний успіх там, де кожна річ, кожна справа вимагає детального аналізу, розгляду. Вони є прекрасними медсестрами і лаборантками, вчительками іноземних мов, прикладного мистецтва, графіки і кераміки. Вони прекрасно освоюють і обслуговують новітню електронну техніку. Їх кращими помічниками на роботі і в житті є точність і акуратність, ґрунтовність і діло, надійність і вірність своїм життєвим принципам та ідеалам.

У області своєї професії і спеціальності вони мають набагато більше щастя, ніж у сфері любові і браку. Основний перелом і перестановка в житті очікується біля 40-45-річного віку. Свої цілі «Діви» прагнуть досягти будь-якими шляхами, засобами, - дозволеними або навіть недозволеними. Часто спостерігається явний ультраегоїзм, рідка здібність до зради.

Жінки-«Діви» в переважній більшості працюють в торговому секторі бухгалтерами, касирами, продавцями, в службах нагляду і контролю над торговими підприємствами. Ними переповнені видавництва і преса, редакції і відділи коректури, бібліотеки і книжкові магазини, різні господарські сектори. Вони займають відповідальні пости і посади в оптових торгових організаціях і фірмах, в готелях і лікарнях, в початкових і середніх школах, в дитячих яслах і садах.

Гороскоп у виборі професії: Терези

Девіз цих людей: живи сам і давай жити іншим. Відмінні риси - товариськість і сильна тяга до гармонії і рівноваги, згладжування всяких суперечностей, дипломатичність і пошуки компромісів для всіх зацікавлених сторін.

«Терези» - великі естети, любителі насолоди і задоволень, уникаючи чорної фізичної праці і грубих, невихованих людей. Вони швидко і легко запалюються, але так само швидко і легко охолоджуються, перекидаючись з одного предмету на інший, від однієї справи до іншої.

Найбільше їм заважає відсутність витримки і витривалості, терпіння, неповороткість і спонтанність, періодичний характер нападів ліні. Вони - люди легкі і веселі.

Щоб уникнути конфліктів з навколишнім світом вони завжди йдуть на будь-які поступки, компроміси. Шлях до життєвого і трудового успіху досягається і забезпечується дипломатичним талантом і спостережницькими здібностями, відшліфованою манерою спілкування і сильним бажанням заслужити прихильність і вдячність суспільства. Найбільше засмучує їх неуважність з боку навколишніх, не оцінили їх поглядів і думок, переконань і світогляду, їх вчинків і дій. Всі неприємності на роботі, всі зворотні удари і мінливості долі вони одержують через недостатню завзятість і наполегливість, - бажання боротися з перешкодами у них немає, позиції швидко міняються.

Вони годяться для прийомів і презентацій, для дипломатичної служби, для співавторства і співпраці. Для самостійної роботи вони непридатні.

Дуже велике значення вони надають самим різним титулам, вченим ступеням і почесним званням, відмінностям і нагородам. Велика балакучість і красномовство цих людей, їх хитрість і лукавство, великий артистизм і сила переконувати розташовують до діяльності у області юриспруденції. Славу їм можуть принести світ мистецтва і культури, особливо - література і поезія, музика і сцена. Вони видатні актори театру і естради, як балетмейстери і прима-балерини, танцюристи, музиканти-виконавці і композитори, артисти-еквілібристи, жонглери. Багато представників знаку «Терези» є директорами театрів і салонів мистецтв, салонів мод. Вони прекрасні письменники-розповідачі, поети, мистецтвознавці, музикознавці, історики мистецтва, портретисти, плакатисти, фотографи, фоторепортери і креслярі. Багато «Терезів» є працівниками парфумерних фабрик і магазинів, перукарських і косметичних салонів, масажних кабінетів, а також власників або директорів посередницьких фірм. Вони є прекрасними декораторами і шпалерниками, кравцями і ткачами шовку, кондитерами і продавцями солодощів. Також вони займаються і досягають успіху в художньому ремеслі, в прикладному мистецтві. Фінансові справи і матеріальне положення поліпшуються через брак або партнерство, іноді після отримання спадку. Байдужість, млявість і флегматичність приносять осуд і докір з боку оточуючих і суспільства, матеріальні і моральні втрати.

Жінки-«Терези» мають хороше відчуття форми і кольору, пластики руху, естетики, тонке розуміння капризів моди.

У багатьох з них творчий талант вкладається в декоративне мистецтво і художню фотографію, живопис і прикладне мистецтво.

У торговому секторі вони торгують всім, що прикрашає життя людини. Уміння лестити і жити є «основною зброєю» всіх перемог.

Гороскоп у виборі професії: Скорпіон

Відмінні риси «Скорпіона» - потенційна воля і енергія, сильні відчуття власної гідності, внутрішньої гармонії і гордості.

Характер цих людей дуже своєрідний, складний, проблематичний.

Все життя доводиться боротися зі своїми внутрішніми душевними конфліктами між прагненням до всього піднесеного, з одного боку, і дуже низького - з іншого. Ці суперечності можуть проявлятися у наполегливій боротьбі за досягнення своїх життєвих цілей і устремлінь до високих ідеалів, задоволення потреби в знаннях і прагнення до духовного зростання і розвитку, з одного боку, а з іншою - як спалахи гніву і люті, злості і жорстокості, злопам'ятності і мстивості. У гніві вони страшні, бо можуть дійти до злочину.

Ця ж дуальність натури може проявлятися у схильності до містики і магії, метафізики і окультних, сокровенних наук - з одного боку, і непереборній тязі до матеріальних цінностей і благ - з іншого.

Улюбленою манерою самозахисту є сумнів і недовір'я, настороженість і навіть замкнутість. Для досягнення життєвої мети у «Скорпіонів» всі засоби хороші і дозволені, тут завжди буде проявлена рішучість і непохитність, бо в ілюзіях вони ніколи не шукають порятунку.

У відносинах з людьми переважає чесність, порядність, сумлінність. Всі «Скорпіони» - великі індивідуалісти і власники консервативного настрою, що дорожать особистою свободою, незалежністю, самостійністю. Життєві амбіції у них реальні і практичні. Вони завжди знають, чого хочуть, чим можуть досягти.

Особливо сильними, обізнаними вони вважаються в своїй професії і спеціальності. Життя «Скорпіонів» завжди б'є ключем. Вони так і утопають в своїх життєвих інтересах і цілях, в трудових і сімейних обов'язках.

До будь-якої справи, правда, після певного розгойдування, вони підходять дуже енергійно, а то і агресивно. Де потрібно, можуть удатися і до дипломатичного рішення на вищому рівні.

Останнє, як правило, застосовується з боку жіночої статі, бо вони набагато хитріші і лукавіші, ніж чоловіки-«Скорпіони», хоча більш обережні і пильні.

Як правило, «Скорпіони» хороші організатори, керівники, адміністратори. Вони не замислюючись можуть пожертвувати собою для улюбленої справи.

Їх таланти, обдарованість, здібності часто помічаються вже в ранні роки, так само як бажання і потребу підпорядкувати своїй волі, своїй владі навколишній світ і претендувати на керівництво, що вже наперед певною мірою визначає їх майбутнє, професію, спеціальність, всю їх діяльність. Натиск і прагнення до самоствердження часто приводять до дебатів, дискусій, пояснень, суперечок і сварок з начальством, підлеглими і навколишнім світом взагалі. На компроміс вони йдуть у виняткових випадках, тільки тоді, коли цього зажадають найважливіші життєві питання і проблеми, що стосуються майбутнього.

До досягнення своєї головної мети вони можуть зазнати багато перемін і змін, переломів в житті і долі, по роботі, іноді навіть міняючи свою позицію відносно кого-небудь або чого-небудь. Та потім вони знову підуть своєю дорогою, раніше наміченою, і врешті-решт все ж таки мета буде досягнута. Не дивлячись на те, що духовні потреби і здібності у них дуже великі, честолюбство рідко дає про себе знати - воно ніколи не запалає, лише потроху тліє.

«Скорпіонами» переповнені озброєні сили багатьох держав, поліція, оперативні групи ДАІ і кримінального розшуку, детективні бюро.

Велику увагу вони звертають на себе в таких сферах і областях, як наука і техніка, фізика і хімія, медицина, особливо - хірургія і стоматологія, рентгенологія і фітотерапія, всі напрями народної медицини, зоологія і ботаніка, філософія і філологія, побутова і автомототехніка, турбіно- і машинобудівна, важка і металообробна індустрія, електротехніка і техніка надвисоких частот, авіа- і космічна техніка. Вони прекрасні фахівці з експлуатації техніки, по всіх видах електронних машин.

Багато «Скорпіонів» знайдемо в редакціях і видавництвах, в похоронних бюро. З великим успіхом «Скорпіони» працюють в металообробній і сталеливарній промисловості як механіки і техніки, бляхарі і ковалі, машиністи і електрики, а також як гравери і склярі, м'ясники.

Підйом на службі йде поволі, але упевнено, і тут найкращими помічниками є такі властивості і якості характеру, як завзятість і наполегливість, витримка і терпіння.

Багато хто з них служить у фінансових відомствах, органах безпеки, в юридичних консультаціях, нотаріальних конторах, в адвокатурі і судах, в поліції, ДАІ і криміналістиці. Відома їх здатність трудитися на відповідальних постах і посадах в різних секторах народного господарства, бо вони є прекрасними керівниками. Багато спортсменів зі світовою славою мали сильний вплив знаку «Скорпіон», бо їх сильні риси вдачі завжди були ключем до перемоги.

Жінки-«Скорпіони» здатні винести на своїх плечах велику і інтенсивну, напружену і утомливу роботу. Нерідко вони йдуть на самопожертвування в ім'я інтересів своїх близьких. Вони хірурги і педіатри, гінекологи і акушерки, психотерапевти і фітотерапевти, рентгенологи, медсестри і лаборантки, масажистки і методистки.

Гороскоп у виборі професії: Стрілець

Відмінна риса «Стрільців» - сильний оптимізм, фізична і духовна рухливість, прагнення до особистої свободи і незалежності, самостійності. Люди вони багатобічні і прямолінійні, дуже відверті і без щонайменшої фальші, працелюбні і працездатні, спритні і пробивні, пристрасні, милосердні, жалісливі, люблячі природу і тварин, поїздки і подорожі. Характер – урівноважений, натура - філософська. Правосуддя і справедливість на першому місці. Є деяка схильність до перебільшення, авантюризму, ризику.

«Стрільці» представлені двома типами. Перший відрізняється великою життєвою силою і активністю. Це напівдикий, неприборканий тип, не люблячий цивілізований світ, але легко і невимушено захоплюючий за собою інших людей. Другий - тип ученого і мислителя, або політика і борця за ідею.

«Стрільці» - далекоглядні громадяни миру, ненавидячи догми і шаблони, міщанський спосіб життя і мислення. До вищих ступенів суспільства вони підіймаються завдяки внутрішній і зовнішній експансії, прагненню до авторитету, незалежності, самостійності. Вони всі речі називають своїми іменами.

«Стрільці» дуже гомінкі і балакучі, але мова їх - гостра, сатирична. Вони вважаються найкращими ораторами і проповідниками.

Роздроблення і розпилювання фізичних і душевних сил викликає розлад відчуттів і психічну напругу, втрату душевного комфорту і спокою.

У такому стані людині важко в ухваленні певного рішення, хоча цього можуть вимагати заплутані багатобічні інтереси і цілі, мрії і бажання. У «Стрільців» постійно на порядку денному проблема місце проживання, квартирне питання, а також часті ділові, навіть зарубіжні поїздки і подорожі.

Успіх на роботі до «Стрільців» приходить через умілу концентрацію думок і пізнання справи і речей по суті. Власні погляди і думки, переконання і світогляд захищаються з великою духовною силою і повною віддачею. У суперечках і диспутах з конкурентами, опонентами, супротивниками і ворогами вони поводяться дуже коректно, чесно, бездоганно, майже завжди приходять до перемоги. Як правило, вони ніколи не залишаються в тих місцях, де народилися, а виїжджають шукати своє щастя в інші країни.

За статистичними даними, безліч «Стрільців» займає керівні пости і посади в багатьох галузях народного господарства і в індустрії, ключові пости у області імпорту-експорту, служать в різних представництвах за рубежем, представляючи різні фірми, контори, бюро. Значна їх частина зайнята в юриспруденції. Багато «Стрільців» зустрінемо на державній службі в міністерствах і відомствах, в органах влади і держбезпеки, в озброєних силах і поліції, в міністерствах народної освіти, середньої і вищої освіти, в учбових закладах різного профілю, на дипломатичній службі за межею.

Багато хто з них є популярними політичними діячами, теологами, священнослужителями або представниками різних релігійних сект. Частина з них зайнята в видавництвах і книжкових магазинах. У науці їх улюблені області - природні науки, фізика, медицина, філософія, психологія, географія і теологія. Під цим знаком народилася ціла плеяда мандрівників і місіонерів, що брали участь в багатьох експедиціях і відкриттях, а також ціла плеяда спортсменів з світовою славою. Улюблені спортивні дисципліни - кінний спорт, легка атлетика, футбол, теніс, лижний і ковзанярський спорт, а також розведення і виховання собак.

Жінки-«Стрільці» в більшості працюють в секторі торгівлі по купівлі-продажу. У житті і на роботі їм добре допомагає вивчення іноземних мов, уміння поводитися з людьми і тваринами, особливо з кіньми і собаками. Вони прекрасні артистки і спортсменки.

Гороскоп у виборі професії: Козерог

Відмінні риси вдачі - матеріалізм, егоїзм, користолюбство, хвороблива серйозність, працездатність, завзятість, наполегливість, витримка, терпіння.

Основною рушійною силою є честолюбство. Цей тип – гордий, стриманий, недовірливий, замкнутий, тверезого і холодного розуму, строгий без поблажливості, бережливий до скупості. Розум розвинений, натура уперта, скритна.

Це люди - песимісти, вічні буркотуни, все життя страждаючі від меланхолії і депресії, люблячі самотність. Всі вони справжні реалісти і жіттєпрактики, люди дії, «робочі воли», кращі за всіх інших знають ціну грошам і матеріальним цінностям. Життєвий і трудовий успіх, соціальний підйом і матеріальне забезпечення приходять поволі, поступово, послідовно, але упевнено. Пружиною спонукань служать честолюбство і внутрішня гордість, сукупно з легко ранимою душею. Їм в житті і на роботі завжди допомагають придбані знання, уміння користуватися життєвим і трудовим досвідом пройдених етапів, послідовність і відповідна діяльність з умінням концентруватися на єдиній вибраній меті. Власниками гороскопу керує переконаність, що трудовий успіх може бути побудований лише на фундаменті, що складається з мозаїки невеликих справ, неголосних вчинків, дій. Здатність пристосовуватися у «Козерогів» невелика. Вони люблять користуватися не прямою, а дуже звивистою дорогою, об'їздами. Великий скептицизм і недовірливість часто рятують їх від несподіваних випадків, забезпечуючи безпеку, а тверезе та розсудливе мислення упевнено позбавляє від спокус спекулятивної діяльності і ризикованих справ. Перша половина життя у них протікає нелегко, в напруженій праці і у вічних пошуках.

У другій - вдається завоювати незалежність, самостійність. Їх головна мрія - нерухоме майно. Статистичні дані багатьох країн світу затверджують, що незлічена кількість «Козерогів» зайняті політичною діяльністю, їх улюблені сфери і області - політекономія, народне господарство, комунальний сектор, різні представництва за рубежем.

У індустрії вони займають керівні пости, як і в державному апараті і органах безпеки, партійному і профспілковому апараті; на підприємствах побуту і обслуговування, в будівництві і на підприємствах будматеріалів, в основному, як архітектори і інженери, виконроби і механіки. У руках «Козерогів» знаходяться всі операції, пов'язані з купівлею-продажем земельних ділянок і нерухомого майна. Вони зайняті в аграрній політиці і національній економіці, в сільському і лісовому господарстві, в гірській промисловості, на шахтах. В світі мистецтва вони віддають перевагу гончарній справі, кераміці, творенню. У спорті улюбленими дисциплінами вважаються альпінізм і скелелазіння, де вони з великим успіхом змагаються з своїми «природними побратимами» - гірськими козлами. Решта людей цього знаку Зодіаку володіє професіями каменотеса, каменяра, штукатура, гончаря, сажотруса. Вони є прекрасними ремісниками.

Коли за певних умов створюються сприятливіші обставини для інтелектуальної праці, творчості і творення, вони стають письменницями і поетесами, публіцистами і співробітниками преси, лекторами і викладачами, критиками, редакторами, видавцями. Нерідко вони міняють свої позиції, місце роботи, посаду, але лише для того, щоб поліпшити фінансове положення. Ходи «назад» або «падіння на рівному місці» виключаються, відпадають. Постачанню і забезпеченню майбутнього, особливо на старості років надається першорядне значення. Взагалі можна сказати, що у будь-якому випадку успіх в житті «Козерогів» забезпечений і гарантований, оскільки всі вони з малих років прагнуть отримати з своєї діяльності певну матеріальну користь, вигоду, прибуток.

Жінки-«Козероги» робітниці дуже надійні і старанні, дуже практичні, але головне - вірні, добросовісні. Їм спокійно можна віддавати пости довірених осіб і секретарок, директорів і завідувачок. Багато хто зайнятий в текстильній індустрії і в секторі торгівлі, на шкіряних заводах, фабриках і в ательє, де виготовляється одяг і взуття. Улюблені посади - діловод і секретарка.

Гороскоп у виборі професії: Водолій

Відмінними рисами вдачі і успіху є оригінальність і ексцентричність, творчий розум і винахідливість, тенденція до вигадки і прогресивних реформ, відмова від старих шаблонів і гнилих догм, а також завзятість, упертість при захисті своїх власних поглядів і думок, переконань, світоглядів. Шлях до життєвого успіху і соціального підйому ніколи не йде по прямій. Це дуже звивиста лінія, завжди залежна від інтуїтивного схоплювання нових вдалих думок, ідей, можливостей.

Часто вони вже освоєну професію або почату діяльність одним помахом перекреслюють навхрест, починаючи щось нове. Напевно, саме тому до своєї життєвої мети вони приходять обхідними шляхами, різними об'їздами.

«Водолії», як правило, не мають ні забобонів, ні упереджень. Вони йдуть своєю дорогою, без порад і підказок ззовні, із сторони, по дорозі переробляючи всі застарілі норми і традиції, покращуючи їх, будь це в духовній, соціальній сферах або в областях атомної і космічної, електронної і лазерної науки. Більшість «Водоліїв» є представниками колективного типу людей, які добре себе відчувають лише серед друзів. Вони погано переносять роботу, пов'язану з певним режимом, з щоденним виходом на роботу, а також з консервативним або міщанським способом життя.

І оскільки їм потрібні всякого роду переміни і зміни, переломи і перестановки, свобода дії і особиста свобода, незалежність і самостійність як в житті взагалі, так і на роботі, зокрема, то в більшості вони вибирають собі вільні професії.

Експериментальна і науково-дослідна робота - ось мрія будь-якого високорозвинутого «Водолія», якому якнайбільше неприємно служба в строго організованій установі, конторі.

У науці улюблені напрями - психологія і соціологія, парапсихологія, психоаналіз, френологія, графологія, психіатрія, психотерапія, філософія і суспільні науки, астрономія і астрологія, життєві реформи і дослідження у області живлення і гігієни.

У більшості «Водолії» зайняті у області новітньої техніки - це радіо- і телевізійна техніка, космічна, радарна, електронна, атомна і лазерна фізика, новітня будівельна техніка, будівництво мирних і військових кораблів, літаків і космічних машин, комплексів. Вони є талановитими конструкторами, теле- і кінорежисерами, операторами, а також водолазами, творцями новітніх синтетичних матеріалів.

В світі мистецтва вони упевнено просуваються у області театральної сцени і кіномистецтва, в балеті і хореографії, танцях, ритміці, пластиці, гімнастиці, в художніх дисциплінах, в живописі і графіці. «Водолії» також добре представлені у області вокального мистецтва.

У медицині вони є хорошими гомеопатами і біорадіологами, гіпнологами і психотерапевтами, психіатрами і невропатологами.

Багато «Водоліїв» зустрічається серед філософів, письменників, сценаристів, поетів, драматургів, поборників окультних і сокровенних наук, ремісників і просто оригіналів-диваків. Незлічена кількість віртуозно володіють самими найтоншими приладами і інструментами машинами і різною апаратурою. Вони є тямущими гідами, провідниками. Одна частина з них - реалісти і практики, інша - ідеалісти і романтики. Як перші, так і другі можуть стикатися з матеріальними труднощами, а вічні зміни і чергування настроїв нерідко ослабляють професійну стабільність. І ще - вони категорично заперечують будь-якого вигляду і характеру насильство, примушення.

Жінки-«Водолії» сильно відрізняються від чоловіків-«Водоліїв». У них завжди помітні відбитки змінних відчуттів і настроїв, а також раптових змін позицій. Вони масами осідають в видавництвах і відомствах преси, в бібліотеках і книжкових магазинах. Мають явну схильність до психології і парапсихології, до філософії і філології, біології і педагогіки, до танців і гімнастики, до вокального мистецтва. Вони люблять професії, пов'язані з поїздками, відрядженнями, подорожами, тому влаштовуються в бюро подорожей, туризму, в пароплавства і авіакомпанії стюардесами, гідами, провідниками. Багато хто займається різними спортивними дисциплінами.

Їм все життя доводиться боротися з матеріальними труднощами і, головним чином, через своє добре серце, зайву довірливість до чужих людей. Про свою старість вони ніколи не замислюються і не турбуються, напевно тому, що до самого кінця життя виглядають молодо і добре.

Коливання матеріальних благ і фінансового положення у них - хронічна хвороба. Всі закордонні вояжі, як правило, кінчаються поверненням додому. Шлях до трудового і життєвого успіху завжди пов'язаний з попереднім плануванням, з десятками варіантів і дипломатією. Сама доля цих жінок складається дуже оригінально і непослідовно, найчастіше в результаті абсолютно не зв'язаних між собою, раптових і непередбачених ситуацій, подій, обставин.

Гороскоп у виборі професії: Риби

Відмінні риси цих людей - багата фантазія, яскрава уява, вічно безсонні мрії і марення, підвищена чутливість, сприйнятливість, вразливість. Вони дуже поступливі, піддаються впливу ззовні, по можливості уникають суперечок і сварок, конфліктних ситуацій, конфронтації. Проявити своє «я» вдається не завжди. Найуразливіші місця - слабкий дух і нестійкість, дуже м'яка і ніжна душа, що створює труднощі, перешкоди на життєвому шляху. Натура у «Риб» - дуже таємнича, інтуїція - сильна, тонка, ідейна спрямованість - великий гуманізм, самопожертвування на благо інших. Нерідко володіють феноменальними здібностями - медіумізмом, екстрасенсорністю, ясновидінням.

Ті «Риби», яким вдається застосувати в своїй професії природжені дари і таланти, як правило, досягають дуже високого соціального положення і матеріальних благ, але лише творчою працею. Тільки через творчу працю можуть бути здійснені всі бажання і наміри, всі мрії і марення. Більшість «Риб» не досягає своїх цілей через відсутність або дуже слабку волю, самовпевненість. Їм слід свою життєву мету розкласти на окремі невеликі, але досяжні частинки і після їх завершення приступити до наступних.

Тільки така послідовність їм допомагатиме і поступово наближатиме до поетапних цілей. Вони прагнуть до споглядального життя, але з гарантією безпеки і надійності, упевненості в своєму майбутньому. Їх слабка воля відображається в пасивній поведінці, яка часом приводить до фатального вірування в свою долю, у владу вищої сили. Одна з астрологічних закономірностей свідчить: «Чим людина має могутнішу силу волі, тим він менше схильний до впливу зірок. І, навпаки, ніж його натура слабкіша, тим більше він залежить від них».

Честолюбство у «Риб» - дуже стримане і спокійне. Воно прокидається тільки тоді, коли розвивається внутрішнє бажання працювати, коли у них виявляється цілеспрямованість, коли починають свою майбутню роботу ретельніше обдумувати і планувати, коли вони, врешті-решт, вже приступають до сміливіших і рішучіших дій.

Найбільше в житті їм заважає хронічна хвороба - лінь, з нападами меланхолії і депресії, під час якої вони уникають не тільки чим-небудь займатися, не говорячи вже про роботу, але навіть думати і фантазувати. Так само часто їм заважає в житті вживання різних стимуляторів, спиртних напоїв, наркотиків, обтяжуючи їх духовний баланс, створюючи перешкоди у сфері творчої діяльності, підсилюючи різного роду і характеру безконтрольні вчинки і дії, а саме спекулятивну діяльність і авантюри, пригоди. Та зате вони мають щастя в лотереї, успіх в азартних іграх.

Багато «Риб» працюють в медичних установах - в лікарнях, диспансерах, санаторіях, будинках відпочинку, потім - в готелях, ресторанах, в їдальнях, в нічних барах і публічних будинках, у відомствах соціального забезпечення, в різних установах і конторах, в спроможних сім'ях як няньки, домробітниці, економки, куховарки.

У лікарнях вони працюють як середній і технічний персонал. Багато хто перебуває на службі при церкві.

У науці у них перше місце займають медицина і фармацевтика, психологія і парапсихологія, соціологія, окультні і сокровенні науки.

Багато «Риб» зайнято в світі культури і мистецтв, проявляючи хороші здібності в музиці і у вокальному мистецтві. Вони віддають перевагу скрипці і віолончелі, арфі і органу. Особливе місце займає театральна, оперна сцена і кіномистецтво, бо вони є прекрасними артистами, режисерами і операторами. У літературі і поезії помітну роль виконує казковий і фантастично-пригодницький жанр.

Під сильним впливом знаку «Риб» знаходяться банківські маклери, що служать і біржові, торговці тютюновими виробами і спиртними напоями, мінеральними водами і винами, молочними продуктами і яйцями, рибою і консервами, нафтою і нафтопродуктами, іншими різними рідинами. Також сильний вплив знаку «Риб» позначається на мореплавцях і рибаках, на всіх, хто прямим або непрямим шляхом пов'язаний з роботою на воді.

Частина «Риб» працює в закритого типа відомствах - в'язницях і концтаборах, в детективних бюро, криміналістиці, особливо у відділах розшуку і пізнання - експертами і референтами. Оскільки «Риби» упереджені до всього таємного, непізнаного, вони є також представниками і фахівцями в таких сферах і областях, як психологія і парапсихологія, соціологія і філософія, йога і магія, окультні і сокровенні науки, астрономія і астрологія.

Жінки-«Риби» найчастіше трудяться в готелях і ресторанах, в їдальнях, кафетеріях, в нічних барах, в молочних господарствах і пивоварнях, в соціальних відомствах, в медичних установах, в масажних і косметичних кабінетах, в дитячих яслах і садах, в магазинах і в сім'ях: гувернантки, домогосподарки і так далі.

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНІ ІГРИ ТА ВПРАВИ

«ХТО Є ХТО?»

Мета: дати можливість учасникам співставити свій образ із різними професіями на основі знань учнів один про одного.

Інструкція: «Зараз я буду називати професії, кожен протягом декількох секунд пови­нен подивитися на своїх товаришів і визначити, кому дана професія підійде найбільше. Далі я плесну в долоні і всі за командою одночасно повинні показати рукою на вибраного учня (того, який найбільше підходить для даної професії)».

Перед початком гри ведучий може запитати учасників, які професії для них найбільш ціка­ві і записати їх на дошці (10 — 15 назв), називаючи в подальшому професії з цього переліку. Це виключить випадки, коли названа професія буде нікому не цікава, або навіть неприємна.

Показавши рукою на свого товариша, всі повинні на деякий час завмерти, а ведучий сам по черзі підраховує, скільки рук показує на кожного учня, тобто чий образ, на думку біль­шості учасників, в найбільшій мірі відповідає даній професії.

«ЗОРЯНИЙ ЧАС»

Мета: допомогти учасникам краще усвідомити головні особисті сні сенси тієї чи іншої професії і співставити їх зі своїми уявленнями про щастя.

В загальному плані учасники гри намагаються виділити і обговорити різні «радощі» життя і праці, найбільш характерні для представників тих чи інших професійних і соціальних груп суспільства.

Можливі різні варіанти проведення вправи. По-перше, можна розглядати «зоряні часи» для типових професійних стереотипів (для типового вченого, типового продавця, типового таксиста...), а можна розглядати стереотипи більш широкого плану (типового «нового українця», типової «шикарної жінки», типового «супермена», типової «простої людини» і т. д.). По-друге, варіанти проведення вправи можуть бути різними за формою і процедурою.

1 варіант. Учні сідають у коло і разом визначають, який професійний стереотип вони будуть обговорювати. Далі ведучий дає учням таке завдання: «Зараз кожен з вас спробує уявити, які хвилини найприємніші у житті типового представника даної професії. Потім усі по черзі висловимо свою думку».

Учасники по черзі говорять про свої уявлення «зоряного часу» представника певної професії. Ведучий при цьому не повинен критикувати ці уявлення. Після цього проходить обговорення.

2 варіант. Учасники діляться на команди по 3 - 5 учнів. Кожній команді пропонується якийсь один професійний або соціальний стереотип, для якого необхідно виділити найбільш характерні «радощі» (заради чого представники даної професії або соціальної групи взагалі живуть, що для них найголовніше у житті...). Далі представники команд виступають (зачитують свої варіанти професійного щастя), і після кожного виступу організовується обговорення: хтось задає уточнювальні запитання, хтось висловлює свою думку.

3 варіант. Учасники діляться на підгрупи. У кожній підгрупі учасники самі визначаю­ ть (загадують) найбільш цікавий для себе професійний або соціальний стереотип, але так, щоб ніхто, поки що, про це не знав (випадково не почув). Завдання кожній підгрупі: «Про­ тягом 10 хвилин сумісними зусиллями необхідно придумати, а потім коротко представити сценку із життя (або із професійної діяльності) загаданого стереотипу, яка відображала би найпрекрасніші моменти його існування». Далі по черзі підгрупи програють щасливі моменти з життя стереотипів, а інші намагаються відгадати, про який стереотип іде мова. Відгадування відбувається у невеликій дискусії відразу після програвання сценки.

4 варіант — «Хвалько». Кожному учаснику дається завдання: «Придумати найбільш ці­ кавий для себе професійний або життєвий стереотип. На аркуші паперу написати назву г\ього стереотипу та найбільги характерні щасливі моменти з його життя. Пропонується

уявити себе на місці цього стереотипу для того, щоб в ігровій ситуації розказати комусь про те, як у Нього все чудово, тобто похвалитися, який Він молодець і як у Нього все здорово... Важливо подумати і про те, як (з допомогою яких слів і типових способів по­ведінки) переконливіше представити загаданий стереотип».

Далі два учасники — добровольці протягом 5-7 хвилин розігрують сценку, у якій по черзі, а, можливо, навіть заважаючи один одному (як у житті) починають хвалитися своїм чу­довим життям і роботою, але називаючи не саму роботу, а найбільш характерні радощі, які з цією роботою пов'язані. У цьому своєрідному змаганні необхідно зіграти найщасливішу людину.

Після цього кожен з двох учасників намагається назвати (відгадати) той стереотип, який показував його напарник, а далі організовується загальне обговорення того, наскільки достовірно вдалося кожному зобразити свій загаданий стереотип. При цьому важливо вра­ховувати не тільки слова і факти, які підтверджують «щастя» даного стереотипу, а й міміку, жести, інтонацію, манеру розмови.

«ЕПІТАФІЯ»

Мета: підвищити в учнів готовність свідомо вибудовувати свої життєві та професійні перспективи.

Інструкція; учасники сідають в коло і ведучий розповідає притчу: «Кажуть, що десь на Кавказі є цвинтар, де на могильних плитах можна побачити надписи: «Сулейман Баба-шидзе. Народився у 1820 році, помер у 1858 році. Прожив 3 роки...», або: «Нугзар Гаташвілі. Народився у 1840 році, помер у 1865 році. Прожив 120років...» Зміст написів у тому, що таким чином односельчани оцінюють насиченість та цінність життя даної людини».

«Зараз ми разом складемо розповідь про деяку людину, яка народилась у 1996 році і про­жила 75 років. Кожен по черзі повинен назвати важливу подію у житті даної людини».

Коли названо останню подію, ведучий пропонує подумати і по черзі висловити думку, що ж написали б на могилі цієї людини. Ті учасники, які назвали найменшу і найбільшу кількість років, коментують свою думку.

«НАЙ-НАЙ...»

Мета: підвищити рівень орієнтації учнів у світі професій і кращому усвідомленню осо­бливостей професій, пов'язаних із престижем.

Інструкція: «Зараз вам буде запропоновано деякі незвичні характеристики професій, а валі необхідно буде по черзі назвати ті професії, які, на вашу думку, найбільше підходять даній характеристиці. Наприклад, характеристика: найгрошовитіша професія. Які професії є найбільш грошовитими?»

Важливим елементом даної ігрової вправи є обговорення. Ведучий повинен бути уваж­ним до думок різних учасників, оскільки оцінки можуть (і повинні) бути суб'єктивними. Разом з тим, виділення деяких «най - най» професій повинно грунтуватись на об'єктивних знаннях про них. Наприклад, якщо називається найгрошовитішою професія депутата, то молена уточнити в школяра, чи знає він, скільки заробляють депутати (в порівнянні з іншими високооплачуваними професіями).

Ведучий повинен заздалегідь підготувати найбільш незвичайні характеристики, напри­клад: «найзеленіша професія», «найсолодша професія», «найволохатіша професія», «найсмішніша професія», «найнепристойніша професія», «найдитячіша професія», «найсміливіша професія», «найгірша професія», «найнервовіша професія», «найчесніша професія», «найхо-лодніша професія», «найсмачніша професія».

«ПОДАРУНОК»

Мета: допомогти учасникам краще усвідомити деякі специфічні-моменти професійної діяльності.

Інструкція: «Уявіть собі, що у вас є спільний друг (далі ми уточнимо, який це друг), який запросив вас усіх на свій День народження. Протягом ЗО секунд кожен повинен приду­мати, який він зробить подарунок своєму другу. При цьому важливо виконати три умови: 1 - подарунок повинен мати натяк на його професію (далі ми уточнимо, що це за професія); 2 — подарунок повинен бути «з родзинкою», тобто бути веселим, незвичайним (перед­бачається, що друг - це людина з гумором, який може навіть образитися, якщо йому по­дарують щось звичайне, так би мовити, «відкупляться» від нього); 3 — подарунок повинен бути доступним вам за ціною».

Разом з групою ведучий визначає, що це за уявний друг. Визначається, чоловік це чи жінка, приблизний вік і, обов'язково, яка у нього професія. Дається час (приблизно ЗО се­кунд), щоби кожен придумав другу подарунок. Далі по черзі учасники називають свої пода­рунки. При цьому ведучий (або інші учасники) іноді можуть задавати уточнювальні запи­тання. Наприклад, яке відношення даний подарунок має до професії друга (одна з умов гри), скільки подарунок буде коштувати і т. д. Обґрунтовуючи свої варіанти подарунків, учасник повинен співставити їх з особливостями професії, що розглядається, і, таким чином, фактично розкрити найбільш цікаві елементи даної професійної діяльності.

Можна запропонувати інший варіант проведення вправи, коли учасники діляться на не­великі команди (по 2 — 5 учнів) і вже там обговорюють, що подарувати другу.

«ПРОФЕСІЯ - СПЕЦІАЛЬНІСТЬ»

Мета: підвищення в учнів рівня усвідомлення поняття спеціалізації в рамках тієї чи ін­шої професії, розширення інформованості про багатогранність професійної праці.

Учасникам пояснюють, як співвідносяться поняття «професія» та «спеціальність», на­приклад, професія - вчитель, спеціальність - вчитель фізкультури і т. д.

Інструкція: «Зараз будуть називатись професії, а вам необхідно буде по черзі назива­ти відповідні спеціальності».

Можна ускладнити ігрову процедуру, запропонувавши учасникам називати спеціально­сті не по черзі, а за принципом «пінг-понгу» (учень, який щойно назвав спеціальність, сам визначає, хто повинен назвати наступну спеціальність і т. д.).

За аналогічним принципом можна побудувати інші ігрові вправи: «Професія - нав­чальний заклад» (називається професія, а учасники повинні назвати, де реально можна її набути), «Професія - медичне протипоказання» (для даної професії), «Професія - необ­хідні якості» (проблема професійно важливих якостей) і т. д.

Можна поділити групу (клас) на команди і влаштувати змагання між ними: хто більше назве спеціальностей (навчальних закладів, медичних протипоказань, професійно важливих якостей...), які відповідають названим професіям.

«БІЗНЕС-РИЗИК-МЕН»

Мета: в іронічній формі гра дозволяє змоделювати деякі особливості діяльності сучас­них підприємців, які пов'язані з ризиком, порушенням закону, «благодійністю».

Інструкція: ведучий малює бланк (Таблиця 12) і пояснює зміст гри: за 15 ігрових ходів необхідно заробити якомога більше мільйонів, якнайменше побувати в тюрмі і найбільше пожертвувати. Угоди молена укладати на суми в 100, 300, 500 мільйонів. Оскільки в сучасному світі важко обійтись без порушень закону, то у кожного є можливість не більше 5 разів звернутись до юриста, але за кожне звернення заплатити 50% від суми укладеної угоди. Рівно 5 разів протягом, усієї гри ведучий скаже: «Ревізія». Якщо ви звертались у даному ході до юриста, то немає чого боятися. Але, якщо ви зекономили на юристі, то відправляєтесь в тюрму на стільки років, на скільки укладено угоду. (Наприклад, угода на 100 мільйонів - 1 рік тюрми, на 300 мільйонів - 3 роки і т.д.). Також не більше 5 разів можна всю суму угоди віддати на благодійність. Ведучий за всю гру повинен вимовити «Дякую» 5разів. Якщо хтось у цьому ході зробив благодійний внесок, то сума даного внеску потроюється.

Підведення підсумків: яку суму грошей заробив кожен учасник, яку суму пожертвував і скільки років був у тюрмі.

Таблиця 12

№ угоди Сума грошей: 100млн. 300млн. 500 млн. Юрист Ю<5 - 50% Ревізія Тюрма: 100млн.-1 рік; 300млн.-3 роки; 500млн.-5 років Благодій­ність Б<5 - 100% Дякую Всього
1.
2.
п
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.

«МОДИ»

Мета: індивідуальне прогнозування авторитетності тих чи інших професій і видів праці.

Інструкція: у бланку вправи (Таблиця 13) учні самостійно записують 7-10 професій у графу «Професії». Зі списку професій вибирають 2 професії, які найбільше цікавлять їх у майбутньому, і навпроти цих професій зліва у колонці «Престиж у теперішньому (+/—)» ставлять знак «+». Також зі списку вибирають 2 професії, які цікавлять найменше, непрестижні професії, та позначають їх знаком «—». Далі учні самі вибирають і підкре­слюють 3-4 професії, за якими вони хотіли би працювати.

Психолог знайомить учнів із загальними правилами роботи: необхідно розглянути, як змінюється мода на різні професії з часом.

Розглядаються такі етапи:

1 - минуле;

2 - теперішній час;

3 — майбутнє.

Кожній професії необхідно дати оцінку престижності в кожній з виділених епох за 10-бальною шкалою.

Підсумки підводяться за формулою:

Престиж = (Минуле + Теперішнє + Майбутнє) : 3 + (Минуле — Теперішнє) + (Майбутнє - Теперішнє).

Справа у колонці «Престиж у майбутньому (+/-)» навпроти 2 професій, які набрали найбільшу кількість балів ставимо знак «+», а навпроти 2 професій з найменшою кількістю балів ставимо знак «-».

Як підсумок, молена порівняти початкові уявлення учнів про майбутню престижність професії, а також співставити ці дані з найбільш цікавими для себе професіями.

Таблиця 13

Бланк вправи «Мода» ( приклад )
Престиж Професії Минуле Тепе- Майбутнє Обрахунки Престиж
у тепе- (7-Ю рішнє У
рішньому професій ) майбут-
(+/-) ньому (+/-)
-. Інженер 8 2 6 (8+2+6):3+6+4=15 +
+ Охоронець 4 6 3 (4+6+3):3-2-3= -1 -
Психолог у 2 7 9 (2+7+9):3-5+2-3 -
соціальній
службі
+ Адвокат 5 9 10 (5+9+1 0):3-4+1=5
Хімік-технолог 4 2 6 (4+2+6):3+2+4=10
Дитячий лікар 9 7 9 (9+7+9):3+2+2= 12 +
Продавець 8 5 4 (8+5+4):3+3-1-8
Вчитель 10 8 9 (10+8+9):3+2+1=12 +
початкових
класів

«СПІВБЕСІДА З ПРАЦЕДАВЦЕМ»

(рольова гра)

Мета: вироблення навичок ефективної самопрезентації.

Інструкція: кожен учасник випробовує себе в ролі шукача роботи. Хтось із членів гру­пи грає роль працедавця. Ведучий тренінгу може дати установку на відмову «шукачу» або пред 'явлення йому жорстких вимог. Це надасть грі більш реалістичного і творчого х-арактеру.

Учасники, які не беруть участь у співбесіді, спостерігають за грою та після її завершен­ня аналізують, дають зворотній зв'язок «шукачу» стосовно ефективності його самопре­зентації і поведінки на співбесіді.

«П'ЯТЬ КРОКІВ»

Мета: підвищити готовність учасників виділяти пріоритети при плануванні своїх жит­тєвих і професійних перспектив, а також готовність співставляти свої професійні цілі і мож­ливості.

Інструкція: ведучий пропонує групі визначити будь-яку цікаву професійну мету, нап­риклад, вступити до навчального закладу, отримати цікаву роботу, здійснити в перспекти­ві щось видатне на роботі. Ця мета, так, як її сформулювала група, записується на дошці.

Ведучий пропонує визначити, що за уявна людина повинна досягти цієї мети. Учасники повинні назвати її основні (уявні) характеристики за такими позиціями: стать, вік (бажано,

щоби ця людина була ровесником учасників), успішність в школі, матеріальний стан та соціальний статус батьків і близьких людей. Все це коротко записуєтеся на дошці.

На окремому аркуші паперу кожному учаснику 'пропонується записати 5 основних етапів (Зкроків), які би забезпечили досягнення наміченої цілі. Далі всі учасники діляться на підгрупи по 3 - 4 учні, ігв кожній підгрупі організовується обговорення: який варіант етапів досягнення мети є найбільш оптимальним та цікавим (з урахуванням особливостей зазначеної людини). В результаті обговорення кожна підгрупа на новому аркуші повинна виписати 5 найоптимальніших етапів, про які повідомляє усім учасникам представник кожної підгрупи. Інші учасники можуть задавати уточнювальні запитання.

При загальному підведенні підсумків гри можна розглянути, наскільки співпадають ва­ріанти, запропоновані різними підгрупами (часто співпадання виявляється досить значним), наскільки враховувались особливості людини, для якої і виділялись 5 етапів досягнення професійної мети, наскільки виділені кроки реалістичні і наскільки загальна ситуація в країні дозволяє (або не дозволяє) реалізувати ті чи інші професійні та життєві мрії.

«СТВОРЕННЯ СВІТУ»

Мета: творче саморозкриття учасників, стимулювання їх до роздумів про власні перс­пективи особистісного і професійного самовизначення.

Необхідний матеріал: лист ватману, ножиці, клей, журнали з кольоровими зображен­нями, фломастери, маркери.

Учасники діляться на 3 - 4 команди.

Інструкція: «Зараз ви маєте можливість протягом 10 хвилин пофантазувати і ство­рити свій світ (частинку Всесвіту, окрему планету, материк, державу тощо) на папері з допомогою вирізок з журналів, фломастерів та маркерів. Всі команди зображуватимуть свій світ на одному ватмані, попередньо домовившись про свої межі, кордони».

Після того, як «світ створено», тренер розрізає лист ватману на кількість частин, що до­рівнює кількості команд. Далі тасує і плутає розрізані частини, роздає кожній команді по одній частині «створеного світу» із наступним завданням:

• описати отриману частину «створеного світу»;

• дати необхідні назви всім зображенням;

• підкреслити характерні особливості;

• державний устрій;

• сфери діяльності;

• предмети імпорту та експорту;

• приблизна чисельність населення;

• реальність проникнення в країну емігрантів;

• готовність до співпраці з іншими державами;

• чим займається населення, професії, які користуються попитом;

• чи є безробіття, перспективи розвитку ринку праці;

• культурні традиції (гімн, прапор, сленг, міфи, легенди, норми, правила, стандарти життя і поведінки, що потрібно знати і вміти іноземцю, щоби потрапити в державу, і т. д.);

Час виконання завдання - 20 хвилин.

Наступний етап — презентація учасниками кожної команди отриманої частини «ство­реного світу», яка передбачає висвітлення уєіх пунктів завдання.

Обговорення: Чи співпадали професії, які користуються попитом, у різних частинах «створеного світу»? Чому? Чи легко було продовжувати чийсь задум (описувати частину сві­ту, створену (зображену) учасниками іншої команди)? Як ви оцінюєте продовження вашого задуму учасниками іншої команди?

«ОДИН ДЕНЬ З ЖИТТЯ»

Мета: підвищити рівень усвідомлення учасниками типового і специфічного у професій­ній діяльності того чи іншого спеціаліста.

Ведучий визначає разом з іншими учасниками, яку професію цікаво було би розгляну­ти, наприклад, професію фотомоделі.

Інструкція: «Зараз ми суміснішій зусиллями спробуємо скласти розповідь про типовий робочий день нашого працівника - фотомоделі. Розповідь повинна складатися тільки з іменників. Наприклад, розповідь про робочий день учителя могла би бути такою: дзвінок -сніданок - дзвінок-урок - двійочники - запитання - відповідь - трійка - вчительська - ди­ректор - конфлікт - урок - відмінники - дзвінок - дім - ліжко. Важлива умова: перш ніж назвати новий іменник, кожен учасник обоє 'язково повинен повторити все, що було названо до нього. Щоб краще запам 'ятати названі іменники, уважно дивіться на учасників, які говорять, — ніби пов 'язуючи слово з конкретною людиною».

При підведенні підсумків гри можна запитати учасників, чи вийшла цілісна розповідь, чи ні. Можна запропонувати учасникам своїми словами розказати, про що була складена розповідь і що там відбувалося.

Аналогічно можна провести вправу «Сон із життя...» (такого-то спеціаліста). У цьому випадку можливе більш творче фантазування учасників, оскільки мова йде про незвичну, майже «містичну» ситуацію, пов'язану із загадковим світом снів.

Корисними можуть бути ігрові вправи на теми: «День із життя безробітного», «Сон із життя безробітного».

«ПОРАДНИК»

Мета: отримання узагальнених уявлень про професійне майбутнє кожного учасника на основі групових рекомендацій, зроблених товаришами-однокласниками.

Інструкція: кожен учасник записує у своєму бланку вправи (Таблиця 14) прізвища та імена всіх присутніх на занятті під диктовку ведучого. Важливо, щоби всі присутні були за­писані в однаковому порядку. Учасникам дається завдання: навпроти кожного прізвища (включаючи власне), написати професію, яка найбільше підходить, і яку молена було би порекомендувати даній людині. Бажано не пропускати жодного прізвища.

Ведучий збирає заповнені бланки і починає підведення підсумків. Всім присутнім мож­на порадити уважно прислухатися до рекомендацій своїх товаришів. Береться перший бланк і зачитується перше у списку прізвище та рекомендована професія. Далі береться другий бланк, зачитується те саме прізвище і відповідна рекомендація і т. д. Після того, як зачитано все по першій людині, ведучий переходить до другої і т. д.

«ЛЮДИНА - ПРОФЕСІЯ»

Мета: на асоціативному, образному рівні навчитися співвідносити людину (в тому чи­слі і себе) з професіями і, таким чином, підвищити готовність школярів розрізняти профе­сійні стереотипи.

Інструкція: вибирається учасник, якому доведеться відгадати іншого загаданого гра­вця. Він виходить у коридор, а інші швидко і пошепки вибирають будь-кого із присутніх

(вибрати можуть навіть того, хто зголосився відгадувати). Далі той, хто відгадує, по­вертається в кімнату і всім присутнім задає одне і те ж саме запитання: «З якою про­фесією асоціюється учасник, якого загадали?». Кожен повинен швидко відповісти, яку-про­фесію найбільше нагадує зовнішність загаданого учасника. При цьому різні учасники можуть називати одну і ту ж саму професію. Після того, як всі дали свої варіанти асоціацій, той, хто відгадує, називає тих, хто, на його думку, в найбільшій мірі відповідає названим професіям. На це йому дається три спроби.

У процесі обговорення можна запитати тих, кого відгадували: «Наскільки відповідає ва­ше уявлення про себе тим професіям, з якими вас асоціюють?», і тих, хто відгадував: «Чиї відповіді допомагали, а чиї заважали відгадувати?».

«НАЙКРАЩИЙ МОТИВ»

Мета: допомогти учасникам на практиці зрозуміти особливості усвідомленого вибору професії.

Інструкція: «Наше завдання — вибрати найкращий мотив вибору професій, тобто ту найголовнішу причину, з якої всі люди, на вашу думку, вибирають собі професію. Для цього я буду зачитувати по два мотиви. Ви шляхом обговорення і, можливо, голосування, повинні прийти до спільної думки, який мотив найкращий».

Мотиви вибору професії:

1. Можливість отримати популярність, прославитися.

2. Можливість продовжити сімейні традиції.

3. Можливість продовжити навчання зі своїми товаришами.

4. Можливість служити людям,

5. Можливість добре заробляти.

6. Значення для економіки країни, суспільне і державне значення професії.

7. Легко отримати роботу.

8. Перспективність роботи.

9. Дозволяє проявити свої здібності.

10. Дозволяє спілкуватися з людьми.

11. Збагачує знаннями.

12. Різноманітна за змістом роботи.

13. Романтичність, благородність професії.

14. Творчий характер праці, можливість робити відкриття.

15. Важка і складна професія.

16. Чиста, легка і спокійна робота.

Ведучий зачитує 1-й і 2-й мотиви, 3-й і 4-й, ... 15-й і 16-й. Після обговорення та виборів учнів у нього залишається список із 8 мотивів, з якого він знову зачитує 1-й і 2-й мотиви, 3-й і 4-й і т. д.

Можливий інший варіант проведення вправи, коли кожному учаснику пропонують са­мостійно вибирати мотиви (з кожної пари по одному, записуючи свій вибір на аркуші па­перу), а далі назвати мотив, який, на думку учасника, виявився найкращим. Кожному уча­снику пропонується також обґрунтувати свій вибір.

«ПРОФЕСІЯ НА БУКВУ»

Мета: розширення знань учнів про світ професій.

Інструкція: «Зараз буде названо якусь букву. Наше завдання — показати, що ми знаємо багато професій, які починаються цією буквою, тобто показати, наскільки ми знаємо світ професій. Кожен по колу буде називати по одній професії на дану букву».

Під час проведення цієї ігрової методики необхідно починати з простих букв, за якими легко назвати професії (букви: М, Н, О...), поступово пропонуючи учасникам більш складні букви (Ч, Ц, Я...). Бажано більше 5-7 букв не пропонувати, щоби гра не надокучила учням.

Проводячи методику з цілим класом, можна розділити учнів на 2, - 3 команди (наприк­лад, за рядами парт) і таким чином з'ясувати, яка команда є найбільш ерудованою. При цьому ведучий повинен фіксувати успішність дій кожної команди на дошці (наприклад, вдала відповідь помічається плюсом, невдала - мінусом), тоді гра стане більш наочною та цікавою.

«ЛАНЦЮЖОК ПРОФЕСІЙ»

Мета: розвиток вміння виділяти спільне в різних видах трудової діяльності. Інструкція: «Зараз ми по колу вибудуємо «ланцюжок професій». Я назву першу профе­сію, наприклад, металург, наступний назве професію, чимось близьку металургу, наприклад, кухар. Наступний називає професію, близьку до кухаря і т. д. Важливо, щоби кожен зумів пояснити, у чому схожість названих професій, наприклад, і металург, і кухар мають справу з вогнем, з високими температурами, з печами. Схожість може бути за умовами праці, за засобами і т. д.».

При обговоренні гри важливо звернути увагу учасників на те, що між різними професія­ми іноді можуть виявлятися цікаві загальні лінії схожості. Наприклад, якщо на початку лан­цюжка називаються професії, пов'язані з металообробкою, в середині - з автотранспортом, а в кінці - з балетом (для підтвердження сказаного наводимо приклад подібного ланцюжка: металург - кухар - м'ясник - слюсар (також рубає, але метал) - автослюсар - таксист -естрадний сатирик (також «зуби заговорює») - артист драмтеатру - артист балету й т.д.). Такі несподівані зв'язки між різними професіями свідчать про те, що не варто обмежуватись тільки одним професійним вибором, адже часто те, що ви шукаєте в одній (тільки в одній!?) професії, може виявитися в інших, більш доступних професіях.

"ФЕРМЕР"

Мета. Поглиблювати знання дітей про профе­сію фермера. Ознайомлювати їх із сучасними та стародавніми знаряддями праці. Вчити групувати рослини за місцем вирощування (сад, город, поле, квітник). Ознайомлювати з народними прикметами про погоду. Формувати в дітей екологічне став­лення до довкілля. Виховувати любов до рідної землі, повагу до професії фермера, гордість за вітчизняні досягнення в сільському господарстві.

Обладнання: предметні та сюжетні малюн­ки стародавніх і сучасних знарядь праці, сільсько­господарської техніки; картки до дидактичної гри "Чудо-квітка"; картки із зображенням рослин (сільськогосподарських культур), коробочки з на­сінням; картки з літерами, аркуші паперу, кольо­рові олівці.

Форми роботи

Розповідь вихователя на тему "Як хліб прийшов на наш стіл".

Діти, ви бачите на картинці, як у давнину люди оброб­ляли землю: у соху (землеробське знаряддя для орання землі) впрягали волів або коней. Ці тварини допомагали людям обробляти поля, збирати врожай. Дерев'яна соха часто ламалася, і людина придумала плуг, який ковалі ви­готовляли з заліза. Зараз, щоб обробити велике поле, по­трібно кілька плугів, які прикріпляються до рами, а потім трактор тягне її полем. Плугом копають ями, рови, а розрихлюють землю бороною, щоб зерно, яке кинуть у зем­лю, змогло прорости. Спеціальна машина— сіялка, виси­пає насіння, яке потім засипає землею. Сіялку по полю тягне трактор, який замінив людині коня, тому й називають трактор "залізним конем".

А коли ще не було цих машин, то люди не тільки вручну сіяли зерно, але й збирали урожай, використо­вуючи косу, серп. Колоски зв'язували у великі снопи, в яких сушилося зерно. Потім снопи звозили додому й молотили ціпом. Зараз урожай збирають комбайнами, вантажні машини везуть зерно на елеватори, де воно зберігається. А потім з зерна, як ви знаєте, роблять бо­рошно, щоб пекти хліб. Такий довгий шлях проходить зерно, щоб потрапити до нас на стіл духмяним хлібом. А роблять цю важку, але потрібну й почесну працю зо­лоті руки людей, яких ми називаємо хліборобами.

Чудо-квітка

Фермерська праця — це вирощування не тільки пшениці, а й різноманітних сільськогосподарських культур: кукурудзи, цукрового буряка, соняшника, інших овочів, фруктів. Фермери відгодовують домашніх тварин, доглядають пасіку.

Уважно роздивіться ці знаряддя праці (показує картки) і виберіть лише ті, що потрібні фермеру. (Діти викладають картки у формі квітки).

Евритмічиий етюд "Ранок на подвір'ї фермера"

Я запрошую вас на подвір'я фермера, де ви сьогодні будете його мешканцями. Настав ранок. Першим прокинувся півень, поважно та гордо він ходить по подвір'ю, заклавши руки за спину та закликає: "Ку-ку-рі-ку!". По­тім виходить кіт, сідає на задні лапки, а передніми вмивається, муркоче: "Мур-р", нявкає: "Няв". Смішно й незграбно переступаючи з ноги на ногу, виходить качка та починає дзьобати, чистити пір'ячко: "Кря-кря". Поважний гусак гордовито крутить головою, вітається: "Га-га-га". Поросятко лягло в калюжу та здивовано запитує: "Хрю-хрю?". Кінь спить стоячи, потім розплющує очі, піднімає голову й радісно: "Іго-го". Прокидаються кури та починають радісно бігати подвір'ям: "Ко-ко-ко". Доброго ранку! (Ролі виконують діти, а коментує психолог).

Дидактична гра "Вирощуємо овочі"

Ми вже знаємо, що вся праця фер­мера пов'язана із землею. Хто з вас пра­вильно відповість на запитання, той отримає картку із зображенням одного з овочів. Виграє та дитина, яка зможе зібрати найбільший "урожай" — більшість карток.

· Чому ґрунт під дією сонця стає твердим, як каміння?

· Для чого в ґрунт додають мінеральні добрива?

· Для чого розрихлюють землю?

· Що таке перегній?

· Як захищають ґрунт від розмивання водою?

Рольова гра "Магазин насіння"

Імітація вітрини. "Продавець" розсипає насіння по ко­робочках, на яких зображені різні рослини. "Фермери" вибирають насіння для саду, городу, поля, квітника, "купують" його, радяться з продавцями.

Абетка фермера

Психолог роздає дітям по картці із зображенням літер абетки, а діти мають придумати на свою літеру слово, яке було б пов'язане з професією фермера.

Психогімнастична вправа за віршем П. Воронька "Помагай"

Психолог читає вірш, а діти виконують рухи відповід­но до змісту. Психолог звертає увагу на емоційну виразність рухів, міміку дітей.

Народний календар погоди

Щоб виростити багатий урожай, фермеру потрібно не лише з задоволенням працювати на землі, любити при­роду, але й розуміти, що від погоди залежить, буде рік врожайним чи ні. Люди здавна вивчали прикмети і спос­терігали за природними явищами. Зараз і ми з вами вив­чимо кілька прикмет.

· Дощ у травні врожай підійма.

· Багато снігу — багато хліба.

· Сильна роса — до ясного дня.

· Літо дощове — зима буде сніжна та морозна.

· Грім у вересні — тепла осінь.

· Синички пищать — чекай морозу.

Малювання на тему "Реклама вітчизняної сільськогосподарської продукції"

Дітям пропонується намалювати якусь продукцію фер­мерського господарства та придумати до малюнка рек­ламний тест.

Тема "ПЕДАГОГ"

Мета. Підводити дітей до розуміння важливості праці педагога. Вчити адекватно поводитися в різних ситуаціях (зокрема, на прикладі розігрування ролей казкових героїв), закріплювати комунікативні навички. Формувати почуття гумору та доброзичливе ставлен­ня до тих, хто навколо. Виховувати повагу до праці педагога та бажання наслідувати позитивні якості його характеру.

Обладнання: іграшки, розрізні малюнки, ілюстрації до казок, папір, олівці, фарби, музичний запис, карт­ки із зображеннями емоцій.

Одне з головних завдань «Ба­зового компоненту дош­кільної освіти в Україні» — формування худож­ньої культури дітей, вве­дення дитини у світ практичної та духов­ної діяльності людини, розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей.

В дитячому садочку ми прагнемо ввес­ти дітей у світ добра і краси, відкриваємо в мистецтві животворне джерело людських почуттів і переживань. В своїй роботі значне місце відводимо літературі, му­зиці. Співдружність цих видів мис­тецтва виявляється плодотворною. Ху­дожнє слово викликає емоційно-ес­тетичну реакцію, а сприймання му­зики йде зворотним шляхом: емоційно-естетична реакція викли­кає активну діяльність свідомості.

Література передає думки людини, музика — її почуття й переживання. Багато педагогів говорять про спів­дружність цих видів мистецтва. «Без розуміння й відчування ліричних творів і поетичної прози людина залишається глу­хою, байдужою до музики», — справедливо писав В.Сухомлинський.

Використання літератури, ху­дожнього слова дає мені змогу значно активізувати художньо-творчу діяльність дітей. Вдало підібраний вірш, загадка, потішки уривок з оповідання допомагає вик­ликати інтерес до твору, збудити і активізувати увагу дітей, діти з цікавістю слухають певний музичний твір, виконують дію.

Художнє слово звучить і під час слухання музики, і під час співів і музично-ритмічних рухів. Добираючи вірші враховую захоплення і смаки дітей. Художнє слово і на ранках, розвагах і в різних видах музичних занять допо­магає дитині опанувати рідну мову, і азбуку музичної культури — здібність сприймати, розуміти, відчувати, пе­реживати красу мелодії. І якщо щось упустити в ди­тинстві, дуже важко, майже неможливо, надолужити в зрілі роки. Частиночкою свого досвіду ділюся із своїми колегами.

Діти вільно заходять до залу, вітаються і сідають на стільчики півколом біля музкерівника.

Музичний керівник.

Сідайте, діти, у гурті Зустрілися ми знову! Про славні руки золоті Я поведу розмову.

Ті руки звичні до землі, будують, вміють шити... Ми часто бачим мозолі На їх долонях, діти.

Всі вдячні золотим рукам, Я теж їх поважаю. Тож хочу розповісти вам Усе про них, що знаю.

Ви, певно, здогадалися, діти, що умілі руки — то руки ваших тат і мам, трудівників, лю­дей усіх-усіх професій. Одні з них, напри­клад, будують заводи, дитячі садки, лікарні. Це дуже потрібна справа: вміти з невеличких цеглинок складати великі будинки. Ось наш Андрійко, я знаю, мріє стати муляром, зараз він покаже нам, як вміє будувати.

Виходить хлопчик і починає будувати з ігрового будівельного матеріалу будинок.

Музичний керівник.

Муляр плечима торкнувся хмаринки!

Дім нам будує — не згає й хвилинки.

Рівно виводить він стіни в будові.

В нього підручний напоготові —

Кран величезний!

Сьогодні ще зрання

Цеглу доставив на риштування.

Хлопчик-муляр (завершує свою будову).

Для веселих дошкільнят

Збудував дитячий сад!

А тепер в новім садочку

Новосілля справим день:

Поведем свої таночки,

Заспіваємо пісень.

Проводиться музична грі «Новосілля» (Музично-рит мінні рухи в дитячому садку

Музичний керівник. Тепер для нашого дитячого садка треба меблі зробити. А хто їх виготовляє, діти?

Діти. Меблярі.

Музичний керівник.

Дошку взяв мебляр дубову —

Крає шафу нам книжкову:

Ось дверцята, ось полиця,

Шафин бік, а оце ось — дно.

Треба дереву сушиться,

А як висохне воно,

Дошку висохлу до блиску

Лакувать мебляр почне.

Вже й кінець роботі близько.

Ще година-дві мине —

І в садочку нашім нова

Шафа виросте дубова,

Добрий сховок дня книжок —

Гарних віршів і казок!

Професія двірника теж потрібна людям. Виходить хлопчик-двірник з мітлою і лопатою і викоі відповідні рухи.

Музичний керівник.

Про двірника розкажу вам, малята. Є в нього друзі, мітла і лопата. Ми на світанку спимо, а двірник Ще до зорі прокидатися звик. Першим стрічає він сонце у місті. Двір наш і вулиця —

глянь, які чисті!

Будем на вулиці, біля будинку — Знаю: не кинеш ти навіть смітинку! Хлопчик-двірник танцює (Музика Полька з віником.— Розкажіть онуку, 1999, № 19—20, с. 51).

Музичний керівник. Багато людей різних професій дба­ють про красу і затишок міст і сіл. Наприклад, квітникарі.

Виходить дівчинка-квітникарка з дівчатками-квітами.

Музичний керівник.

У нашім парку квітникарка,

Зростила тисячі квіток!

Якщо буває дуже жарко,

Ми в парк ідемо, в холодок.

Весела, рада квітникарка, —

Розквітли квітоньки усі!

І мовить так Дівчинка-квітникарка:

Хай люди в парку Відпочивають у красі...

Дівчинка-квітникарка і дівчатка-квіти танцюють та­нок під муз. Й.Штрауса (Дошкільне виховання, 1998, № 4). Зі стільчика підводиться хлопчик і каже: «Добре бути і кравцем». Виходить на середину зали з сантиметром в ру­ках і пропонує комусь із дітей пошити костюм. Дитина-за-мовник підходить до нього.

Хлопчик-кравець (імітує відповідні рухи).

Є правило кравецьке просте:

Сім раз відмір, а раз відріж!

І щоб костюм пошить по зросту,

Потрібно мірку знять раніш...

Твій одяг вийде^мов картинка:

Все по тобі — рукав і спинка.

Тож на примірці — так годиться —

Стій рівно і не смій крутиться!

Хлопчик-кухар. А я виросту і стану кухарем. Буду пра­цювати в дитячому садку: варитиму дітям солодкі компоти, каші, борші.

Музичний керівник.

Наш кухар, ніби боровик,

Надів біленьку шапку.

Готує нам він холодник

І запікає бабку.

Смачний у кухаря пиріг,

Чудова каша манна.

Вій дбає про здоров'я всіх, —

Йому подяка й шана!

Пісня «До нас гості прийшли», муз. А.Александрова, сл. М.Івансен (Музьїка й движение/Бекина С.И й др. — М.: Просвещение, 1983, с: 179, або Красний день Календаря (танець кухарчуків). — М.: Музика, 1987, с. 20).

Хлопчик.

А я буду постовим міліціонером, який пильнує за порядком.

Стоїть постовий на посту трудовім,

Пильнує порядок у місті своїм.

Є паличка в нього в руках чарівна,

За мить сто машин зупиняє вона!

Музичний керівник.

...Узявшись за руки, з одного двора

Спішила в дитячий садок дітвора.

Хлопчик.

Будь ласка, — Озвавсь постовий до діток,

Ідіть, не спізніться, малеча, в садок!

Вибігають дівчатка-стюардеси.

Дівчинка.

Полечу в далеку вись, —

До зірок дістану:

Стюардесою колись

Неодмінно стану!

Буду в рейси я літати —

В Петербург, Москву, Баку...

Пасажирів пригощати

Буду чаєм в літаку.

Дівчатка-стюардеси танцюють (Октябрь. — М.: Музика, 1976, с. 5). Хлопчик.

Я також літав би з вами

В літаку під небесами.

Та рідніш мені — земля,

Наші луки і поля.

Хліборобом хочу стати —

Землю зерном засівати. Музичний керівник.

Честь і слава хліборобам,

Що живуть в моїм селі!

Хлібороби хліб нам роблять,

Знайте й ви про це, малі.

В пору літню, в час осінній,

Навесні — в гарячий час

Косять, жнуть вони і сіють,

Лан орють — у котрий раз!

Хлібороб в великім полі

Нам вирощує врожай.

Пшениці шумлять на волі.

Де початок їм, де край?

А їсте ви паляницю,

Калачі смачні їсте, —

Не забудьте уклониться

Хліборобові за те!

Виходять дівчатка з короваєм на рушнику (Проліски. — К.: Мистецтво, 1966 , с. 66). Виконується загальний український таночок (за вибором музкерівника).

Хтось із гурту дітей говорить: «А ми ще про одну дуже вамсливу професію забули сказати. Дівчинка.

Ні, не забули,

Я секрет вам свій відкрию,

Те, про що весь час я мрію...

Згодом хочу я, малята,

Вихователькою стати.

На роботу в дитсадок

Буду я ходити,

Щоб виховувать діток,

Вчити їх дружити!

Діти виконують пісню про дружбу. І ведуть веселий хо­ровод.

(«Пісенька про друзів»/сл. Н. Кир'ян, муз. Т.Димань. — Дошкільне виховання, 2000, № 3, с.

«Святковий хоровод»/сл. В.Рождественського, муз. А.Павлюка, рухи Г. Сенченко).

Танок дівчинки-квітникарки.

Ботанічний дивний сад — Це барвистих фарб краса!

А скільки є чудових квітів! Ну, як від цього не радіти?

...В цім саду я господарка — Працьовита квітникарка.

* * *

З паперових великих квітів зроблена клумба. Дівчинка з лієчкою лагідно пестить квіти.

I фігура.

1—8 такти. Тримаючи лієчку обома руками, дівчинка (піднявши лієчку) старанно поливає кожну квіточку, обхо­дячи навколо клумби.

9—16 такти. Лієчка — в правій руці, а лівою рукою дівчинка тримається за спідничку. Маленький крок впра­во, а ліва нога з витягнутим носочком «зависає» над пра­вою ногою. Ці рухи повторюються поперемінно: то пра­воруч, то ліворуч. (Уритмі вальсу).

IIфігура.

1—8 такти. Поливає квіти (як у І фігурі).

9—16 такти. На два такти стрибає на правій нозі навко­ло лієчки (лієчка стоїть на підлозі), на наступні два такти на цій нозі дівчинка стрибає навколо себе. Далі (на два такти) стрибає навколо лієчки на лівій нозі, а потім на цій нозі — навколо себе.

IIIфігура.

1—8 такти. Знову бере лієчку і поливає квіти.

9—16 такти. Тримає лієчку обома руками перед собою. Вальсує вправо — вліво, одночасно відводячи витягнути­ми руками лієчку то в один бік, то в другий (у ритмі

вальсу).

Дівчинка.

Люблю я квіти доглядати,

Ще й біля клумби танцювати.

Моряки

Музика і слова М.Шахіна. український текст В.Чередниченка)

Збуджені вітрила вітер надима.

Пісня легкокрила ввись летить сама.

В морі стелиться доріжка,

Там, де хвиля спінила корму.

Приспів:

Моряки йдуть у дальні походи,

Не бояться штормів, непогоди.

Безкозирки — вогонь якорів,

А попереду — стільки морів! /2р.

Нас не зупиняє навіть сильний шквал.

Твердо я тримаю у руках штурвал.

Корабель іде по курсу, Корабель іде по курсу, —

Знає капітан, де наш причал.

Приспів

Стихла буря скоро, небо знов ясне.

На прощання море корабель хитне.

Рідний берег нас вітає, Рідний берег нас вітає, —

Моряками звуть тебе й мене!

(Після кожного куплету — приспів).

Опис рухів до пісні «Моряки»

(рухи Г. Сенченко)

Хлопчик (у формі моряка).

Професії усі потрібні, Вони в житті нам необхідні: І квітникарки, й двірники... А ми — майбутні моряки.

На музичний вступ (чотири такти) 10 хлопчиків-моряків шикуються біля центральної стіни шеренгою.

Пісню співають усі діти.

***

На перші 4 рядки першого куплету хлопчики крокують на місці. На ос­танні його рядки, розвівши руки в сторони і взявшись за передпліччя один одного, погойдуються вправо-вліво, переносячи вагу тіла то на од­ну ногу, то на другу (по 4 рази в ко­жен бік).

На приспів: хлопчики (по п'ять) за своїми ведучими (останніми у ше­рензі) повертаються один за одним, ідуть до бічних стін і зупиняються шеренгами, одна напроти другої. На повторення двох останніх рядків приспіву крокують на місці.

***

На музичний вступ шеренги мар­шовим кроком наближаються одна до одної. Повернувшись обличчям до глядача, діти рухаються по центру за­лу двома колонами.

На перші 4 рядки другого куплету крокують на місці. На останні його рядки, виставивши праву ногу трохи вперед, погойдуються вперед-назад, переносячи вагу тіла то на праву, то на ліву ногу- Зігнуті в ліктях руки на­че тримають штурвал.

На приспів: хлопчики за своїми ве­дучими (першими у колоні) крокують . до бічних стін і знову зупиняються шеренгами одна навпроти одної. На повторення двох останніх рядків приспіву крокують на місці.

***

На музичний вступ хлопчики кро­кують за своїми ведучими на глядача, утворюючи по центру залу кут — ніс корабля.

На перші 4 рядіш третього куплету крокують на місці. На останні його рядки погойдують обома руками впе­ред-назад з великою амплітудою руху (по 4 рухи).

На приспів — знову крокують до бічних стін. На повторення двох ос­танніх рядків приспіву крокують на

місці.

***

Після закінчення пісні-маршу хлопчики-моряки виконують матроський танець.

(На вибір музкерівника).

Анотований каталог сайтів, де можна ознайомитися з проектами профорієнтаційного спрямування.

http://it-osvita.com.ua/it-proforiientatsiia – ІТ-ОСВІТА. Профорієнтація

http://tempus.org.ua/ - Програма "ТЕМПУС":Професійно-орієнтовані майстер-програми в галузі інжиніринга в Росії, Узбекистані, Україні. (2010-2013)

http://prof.osvita.org.ua/uk/about/index.html – Інтернет-проект "Профорієнтація"

http://osvita.ua/school/news/17059/ – профорієнтаційний проект для старшокласників "Проф-тур"

Міжнародні освітні програми і проекти у вищій освіті України

Бакалаврські програми і проекти

1. IREX - Представництво ради міжнародних наукових досліджень та обмінів

Фінансується урядом США. Директор програми в Україні: Андре Калан. IREX – міжнародна неприбуткова організація, була заснована у 1968 році, пропонує інноваційні освітні програми з метою покращення якості освіти, укріплення незалежних медіа ресурсів та сприяння громадянському розвиткові суспільства. Програма зареєстрована в Україні в 1995 році.

UGRAD (Програма обміну для студентів 1-3 курсу ВНЗ України).

Мета програми: надати можливість студентам протягом 1 року навчатися в коледжах та університетах США та пройти практику за спеціалізацією.

Джерело: www.irex.kiev.ua

2. ТЕМПУС-ТАСІС

ТЕМПУС-ТАСІС - одна із програм Європейського Співтовариства, що розроблена для надання допомоги соціально-економічним перетворенням в країнах-партнерах. Ця європейська програма міжуніверситетської співпраці та обміну студентами і викладачами покликана сприяти удосконаленню систем вищої освіти в країнах-партнерах за допомогою максимально збалансованого співробітництва з партнерами із країн-членів ЄС. Дія програми на 2007-2013 роки поширюється на країни колишнього СРСР, Середземномор’я та Західних Балкан.

ТЕМПУС-ТАСІС надає три типи грантів:

1. Групам університетів – “консорціумам”, що співпрацюють разом впродовж двох-трьох років для отримання результатів, визначених структурованими проектами, які мають назву – Спільні Європейські Проекти. 2. На індивідуальній основі. 3. На додаткові і структурні заходи - особливий тип грантів з метою реалізації проектів структурних реформ в країнах-партнерах в галузі вищої світи. Залучення Міністерства освіти і науки України до реалізації таких проектів є обов’язковим. Вимоги щодо складу “консорціуму” є такими ж, як і для Спільних Європейських Проектів.

Всі гранти надаються на засадах відкритих конкурсів, що оголошується щорічно.

Управляє програмою і надає експертні оцінки проектним пропозиціям Генеральний директорат ЄК “Освіта і культура” за допомогою Європейського Фонду з навчання (EuropeanTrainingFoundation) із залученням незалежних експертів, представників національних органів влади (Міністерство освіти і науки України), мережі Національних офісів ТЕМПУС, представництв ЄК в країнах-партнерах, і причетних служб Європейської Комісії.

Відбір проектів здійснюється на основі оцінки їх якості та академічної цінності відповідно до пріоритетів, які щорічно визначаються міністерствами освіти країн-партнерів. Проекти ТЕМПУС формуються як консорціуми між інституціями в країнах ЄС та країнах-партнерах. В кожній країні ЄС є свій Національний контактний пункт, який надає допомогу та поради при підготовці та імплементації проектів. В країнах-партерах з цією метою працюють Національні офіси програми ТЕМПУС, які допомагають у пошуку партнерів та надають інформацію про програму ТЕМПУС у своїх країнах.

Участь України в заходах програми ТЕМПУС

Співробітництво з Україною в галузі вищої освіти має надійну основу у вигляді Угоди про партнерство і співробітництво між ЄС та Україною, а також План дій Європейської політики добросусідства ЄС-Україна. В Україні регулярно проводяться семінари і прес-конференції з програм ТЕМПУС. За 12 років програми ТЕМПУС, було реалізовано 127 проектів, пов’язаних із модернізацією системи вищої освіти, і 94 – з індивідуальної академічної мобільності, було охоплено близько 150 ВНЗ, підприємств та установ. Наразі, в Україні відбувається реалізація 17 Спільних Європейських проектів і Спеціальних і додаткових заходів, що фінансуються коштом Національної програми дій ТАСІС. Ці проекти передбачають або надання допомоги у реформуванні системи вищої освіти, або – у розбудові потенціалу ВНЗ.

Джерело: http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture

3. Стипендії Вільного університету м. Берлін Міжнародний літній університет Вільного університету м. Берлін (FUBiS) пропонує 10 стипендій для участі у своїй програмі студентам Центральної та Східної Європи. Претендент має закінчити принаймні 1 курс ВНЗ.

Джерело: www.daad.org.ua/Newsletter/Newsletter4.htm

4. Навчання у Віадріні Європейський університет Віадріна, Франкфурт (Одер), оголошує конкурс на здобуття стипендій для українських студентів різних фахів, які дуже добре володіють німецькою мовою.

Джерело: http://www.kiew.diplo.de/Vertretung/kiew/uk/06/Stipendien__in__Deutschland/Stipendien__in__Deutschland.html

Міжнародні освітні програми і проекти у вищій освіті України

Магістерські програми і проекти

1. Ерасмус Мундус (програма співпраці та мобільності у сфері вищої освіти)

Навчальна програма "ErasmusMundus", розрахована на студентів ВНЗ та науковців, була започаткована Європейським Союзом для України, Молдови і Бєларусі, а також ряду інших країн, які не входять до ЄС. В рамках цієї програми студенти старших курсів і науковці з України, Молдови та Бєларусі можуть отримувати стипендії від Європейського Союзу для продовження свого навчання або проведення наукових досліджень у країнах ЄС. Програма "ErasmusMundus" охоплює близько 100 навчальних магістерських курсів найвищої академічної якості.

Близько 5 тисяч студентів мають змогу отримувати гранти для навчання за цими магістерськими курсами і більше 4 тисяч студентів з країн ЄС, які беруть участь у цих курсах, зможуть поїхати на навчання до третіх країн. В рамках програми "ErasmusMundus" передбачається підтримка близько 100 партнерств між магістерськими курсами "ErasmusMundus" та вищими навчальними закладами у третіх країнах.

Програма "ErasmusMundus" спрямована на посилення співпраці у сфері вищої освіти на міжнародному рівні - через підтримку високоякісних європейських магістерських курсів, забезпечуючи студентів і науковців з усього світу можливістю отримати ступінь магістра у європейському університеті, а також через заохочення поїздок європейських студентів і науковців до третіх країн. Першочерговим завданням програми є покращення якості та привабливості європейської вищої освіти у світі. Через підтримку міжнародної мобільності науковців і студентів програма

"ErasmusMundus" має на меті краще підготувати її учасників з європейських й партнерських країн до активної діяльності і співпраці у сучасному глобальному суспільстві, що ґрунтується на знаннях.

Програма "ErasmusMundus" складається з чотирьох компонентів:

1) Магістерські курси ErasmusMundus: високоякісні інтегровані магістерські курси, що пропонуються об’єднанням (консорціумам) щонайменше трьох університетів у щонайменше трьох різних країнах Європи.

2) Стипендії ErasmusMundus: надання стипендій висококваліфікованим студентам старших курсів і науковцям з усього світу.

3) Партнерство: Магістерські курси також передбачають можливість для встановлення партнерства з вищими навчальними закладами третіх країн, що покликане забезпечити високу мобільність студентів старших курсів і науковців з країн ЄС, які братимуть участь у магістерських курсах ErasmusMundus.

4) Підвищення привабливості європейської вищої освіти: підтримуються через заходи, що сприяють зростанню престижу, наочності та доступності європейської вищої освіти, а також її подальшої інтернаціоналізації, зокрема що стосується взаємного визнання кваліфікацій між країнами Європи та третіми країнами.

Програма відкрита для:

− 27 країн ЄС (1 категорія),

− країн-кандидатів на вступ до ЄС (2 категорія),

− країн Європейського економічного простору та Європейської асоціації вільної торгівлі (3 категорія країн),

− інших третіх країн.

Магістерські курси ErasmusMundus розраховані на три перші категорії країн, тоді як стипендії пропонуються студентам і науковцям з усіх третіх країн.

З 2007 року ЄК запровадила ще одну модальність програми ErasmusMundus: «вікно для зовнішньої співпраці», ініційовану Офісом ЄвроДопомога – з метою посилення співробітництва у сфері вищої освіти між Європейським Союзом та третіми країнами через систему мобільності, направлену на обмін студентами та вченими, а відтак обміну знаннями і навичками на рівні вищої освіти. В рамках цього нового компоненту ЄК має фінансувати програму обміну студентами як різновид мобільності між європейськими університетами, що охоплені програмою ErasmusMundus, та університетами третіх країн, в тому числі і України:

Також в рамках цього компоненту будуть фінансуватись проекти по обміну за участю змішаних консорціумів з європейських університетів та університетів з третіх країн шляхом надання грантів на покриття:

- витрат на організацію мобільності студентів та викладацького персоналу вищих учбових закладів,

- витрат на індивідуальну мобільність окремих студентів та викладачів.

Джерело: http://ec.europa.eu/education/index_en.html

2. Вишеградський фонд

Починаючи з 2005/2006 навчального року відповідно до рішення Міжнародного Вишеградського фонду, заснованого у червні 2000 року, державами-членами якого є Чехія, Словаччина, Польща, Угорщина, з метою підтримки проектів в галузі культури, освіти і науки, було ухвалено “Вишеградську стипендіальну програму для України”. Магістерська стипендія Вишеградського фонду надається у відповідності з ст. 1 і 2 Уставу Міжнародного Вишеградського фонду та рішенням Конференції Міністрів країн коаліції. Стипендія надається з метою здійснення дослідницького/навчального проекту, зазначеного у заявці.

Термін навчання: 5-10 місяців.

Джерело: www.visegradfund.org

1. Стипендії фонду Конрада Аденауера (ФРН) Фонд Конрада Аденауера надає стипендії молодим науковцям та студентам, які отримали ступінь бакалавра та хотіли б отримати подальшу освіту в Німеччині, і зайняті, насамперед, у сферах політики, економіки, права, журналістики.

Джерело: http://www.kas.de/proj/home/home/47/13/webseite_id-2783/index.html

4. DAAD – німецька академічна служба обмінів DAAD пропонує наступні магістерські програми міжнародного спрямування:

− Бранденбурзький технічний університет м. Коттбус запропонував першу в Німеччині англомовну магістерську програму з електротехніки, яка надає ступінь Магістра.

− Програма MBA (Адміністрування бізнесу) Європейського інституту Університету Заарланду запропонувала амбіційним випускникам ВНЗ та мотивованим спеціалістам з усього світу державно визнаний диплом. Орієнтований на практику післядипломний курс "Європейська економіка" готує економістів, а також кваліфікованих випускників інших напрямків займати керівні посади в міжнародних підприємствах та інституціях. − ВНЗ прикладного напрямку м. Есслінген запропонувало бакалаврам в галузі інженерії, математики та природничих наук англомовну магістерську програму MBA.

− Міжнародний центр післядипломного навчання Університету м. Гамбург запропонував цілу низку магістерських програм в таких галузях як економіка та право, європейське економічне право та менеджмент, страхове право.

− ВНЗ прикладного напрямку м. Гоф вже багато років пропонує англомовну магістерську програму «Прикладне промислове програмування»", яку було створено спеціально для іноземних студентів.

− Міжнародний центр інформаційних технологій Бонн-Аахен запропонував магістерську програму "Інформатика та наука", що знаходиться на межі біотехнологій, медицини, фармакології та комп’ютерних наук.

Джерело: http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm

Кiлькiсть переглядiв: 3604